Logistics Manager
Co wpłynie na kondycję operatorów logistycznych ?
Prognozy dla sektora TSL w 2024 roku
Dane z dwóch niezależnych źródeł wskazują na wyraźne ożywienie zarówno na globalnym , jak i europejskim rynku logistyki kontraktowej . Poprawa po spadkach w 2023 r . ma być widoczna również w światowej spedycji morskiej i lotniczej oraz w europejskim transporcie drogowym . Ostatecznie o kondycji sektora TSL zdecydują najważniejsze czynniki wzrostu , m . in . dynamika PKB , inflacja , ceny paliw , dostęp do finansowania i sytuacja w przemyśle , a na końcu wielka niewiadoma , czyli rozwój wydarzeń na Morzu Czerwonym .
Idzie ku lepszemu , ale bardzo wolno
Prognozowana poprawa globalnych warunków gospodarczych zwiastuje w tym roku odbicie we wszystkich głównych obszarach sektora logistycznego . Pomimo faktu , że początek roku został naznaczony poważnymi zakłóceniami przepływów towarowych i gwałtownym wzrostem stawek frachtowych , wynikających z sytuacji na Morzu Czerwonym , dotychczasowe estymacje dotyczące globalnego PKB i handlu wciąż wyglądają względnie optymistycznie , nawet w obliczu licznych zagrożeń i czynników hamujących .
W styczniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy ( MFW ) w zaktualizowanej prognozie ekonomicznej szacował tegoroczny wzrost globalnego PKB na poziomie 3,1 % i 3,2 % w 2025 r . Choć to poprawa o 0,2 % względem październikowej prognozy na 2024 r ., to wciąż poniżej historycznej średniej 3,8 % z lat 2000 – 2019 . Wśród głównych czynników ryzyka MFW
Krzysztof OFLAKOWSKI
wymienia kryzys przewozowy na Morzu Czerwonym spowalniający globalny łańcuch zaopatrzenia towarów i surowców energetycznych . Przy utrzymujących się atakach na flotę handlową może to wpłynąć na wyniki globalnego handlu , którego wzrost oszacowano na 3,3 % w 2024 r . i 3,6 % w 2025 r . W obu przypadkach to wskaźniki poniżej historycznej średniej wynoszącej 4,9 %, choć w perspektywie wychodzenia ze spowolnienia , a jednocześnie coraz surowszego globalnego reżimu sankcyjnego ciążącego na przepływach handlowych , to i tak bardzo dobra wiadomość . Wzrost handlu wygląda nieźle nawet w kontekście danych gromadzonych przez Global Trade Alert , z których wynika , że tylko w latach 2022 – 2023 kraje nałożyły na siebie ok . 6200 restrykcji handlowych . W 2019 r . było ich ok . 1100 .