Operatorzy logistyczni 2024 | Page 12

DODATEK : OPERATORZY LOGISTYCZNI
Dobre wieści dla globalnego sektora logistycznego
Według MFW w 2024 r . średnie ceny ropy mają spaść o 2,4 %, a surowców innych niż paliwa o 0,9 %. Odpuszczać będzie także inflacja , która w 2024 r . spadnie do 5,8 %, a w kolejnym roku do 4,4 %. W 2023 r . wynosiła średnio 6,8 %. Przynajmniej do drugiej połowy bieżącego roku na dotychczasowym poziomie pozostaną stopy procentowe kontrolowane przez FED , EBC i Bank Anglii , ale będą obniżane w miarę słabnącej inflacji . Z wielu ważnych dla kondycji logistyki czynników nieco bliższych polskiej gospodarce warto wskazać , że w prognozie MFW z dna ma się podnosić PKB strefy euro . O ile szacunki dotyczące 2023 r . mówią o wzroście na poziomie 0,5 %, to w tym roku ma to być 0,9 %, a w 2025 r . 1,7 %. Regeneracja gospodarki Eurolandu będzie pompowana przede wszystkim przez silną konsumpcję gospodarstw domowych , ustępujący szok cenowy na rynku energii oraz spadającą inflację . Ożywi się także gospodarka naszego kraju , również z powodu zwiększonej konsumpcji . Fundusz szacuje tegoroczny wzrost gospodarczy nad Wisłą na 2,8 %, a w 2025 r . na 3,2 %. Szacunek za 2023 r . zatrzymał się póki co na poziomie 0,6 %, choć znacznie gorzej zeszłoroczną kondycję polskiej gospodarki oceniał niedawno Główny Urząd Statystyczny . Według wstępnych danych GUS krajowy PKB urósł o zaledwie 0,2 % w 2023 r ., z czego najbardziej znaczący spadek zanotował popyt krajowy ( -4,1 %). Zdecydowanie lepiej ma być w tym roku . Z szacunków PIE ( Polskiego Instytutu Ekonomicznego ) wynika , że konsensus rynkowy dla wzrostu polskiej gospodarki w bieżącym roku oscyluje wokół 2,8 % i 3,3 – 3,4 % w 2025 r .
Jak prognozy wpływają na globalną , europejską i polską logistykę kontraktową ?
Jeśli chodzi o tegoroczny rynek logistyki kontraktowej , to o bieżące prognozy pokusili się zarówno analitycy Transport Intelligence , jak i Statista Market Insights . Według tych pierwszych ( prognoza z grudnia ) globalny rynek logistyki kontraktowej zanotował w 2023 r . najniższy roczny wzrost od 2016 r . Rynek urósł o 2,4 %, ale w tym roku ma przyspieszyć o 3,7 %. Będzie to najszybsze tempo wzrostu od 2021 r . Jeśli chodzi o średnioroczną dynamikę od 2022 do 2027 , to wyniesie ona 3,8 %. Na koniec prognozowanego okresu światowa logistyka kontraktowa będzie warta ponad 329,5 mld euro , natomiast w tym roku będzie to 290,9 mld euro . Decydującymi czynnikami wzrostu staną się wyniki gospodarcze , w tym przede wszystkim PKB , inflacja , stopy procentowe oraz standardowo sytuacja geopolityczna , czyli pełen pakiet założeń prognostycznych opublikowanych w styczniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy .
Gdzie oczekiwać największych wzrostów ?
Regionalna dynamika sektora wskazuje na zdecydowane prowadzenie Azji i Pacyfiku . Gospodarki tej części świata , z Chinami na czele , będą motorem napędowym globalnej logistyki kontraktowej . Tegoroczna wartość usług realizowanych przez dalekowschodnich operatorów osiągnie blisko 119 mld euro i wzrost 6,5 %. Daleko za nią znajdzie się Europa z ponad 81,8 mld euro przychodów i wzrostem 1,4 % oraz Ameryka Płn . ( na czele z USA ), która wypracuje 72,2 mln euro przychodu i wzrost o 1,9 %. Układ podium nie zmieni się do 2027 r . z tą jedną uwagą , że Azja i Pacyfik zwiększy przewagę nad pozostałymi regionami , a struktura przychodów będzie kształtować się w następujący sposób : Azja i Pacyfik 146,6 mld euro , Europa 86,6 mld euro i 77 mld euro Ameryka Płn . Warto także dodać , że jeśli chodzi o zeszły rok , to spośród trzech głównych rynków wzrost utrzymała tylko Azja i Pacyfik ( 6,1 % rdr .) Z wyliczeń Ti wynika , że zarówno w Europie , jaki w Ameryce Płn . rynek skurczył się o odpowiednio 0,3 % i 0,2 % rdr . Tak jak w latach poprzednich , również w tym roku największy kawałek europejskiego tortu logistyki kontraktowej , mimo bardzo słabych wyników gospodarczych , będzie należał do Niemiec . Wartość usług realizowanych przez naszego zachodniego sąsiada osiągnie niecałe 18,9 mld z ponad 81,8 mld euro , czyli 23 % całego rynku . Na dalszych miejscach w 2024 r . znajdą się odpowiednio : Wielka Brytania 18,4 mld ( 22,5 % rynku ), Francja 10,9 mld ( 13,2 %), Holandia 6,9 mld ( 8,4 %) i Włochy 5,5 mld ( 6,8 %) oraz Belgia , Hiszpania i inne kraje . Pomimo spadku dynamiki globalnych przychodów , a nawet skurczenia się europejskiego rynku kontraktowego , nie wszyscy gracze narzekali na nadmiar wolnego czasu i mocy przerobowych . Niektórzy operatorzy na Starym Kontynencie , pomimo spowolnienia widocznego zwłaszcza w drugiej połowie roku , poradzili sobie całkiem nieźle .