Operatorzy logistyczni 2024 | Page 10

DODATEK : OPERATORZY LOGISTYCZNI
Na dłuższą metę jeżdżenie poniżej kosztów tylko dlatego , że wieloletni klient oczekuje takiej czy innej stawki , nie przyniesie branży niczego dobrego .
Przecież logistyka i transport to ogromna ilość biurokracji oraz wymogów , jakie należy spełnić . Kiedy jesteśmy firmą produkcyjną czy handlową , trudno własnymi zasobami zaprojektować i wybudować odpowiedni obiekt do magazynowania . Po pierwsze potrzeba na to wielu lat , a po drugie oprócz samej budowy musimy wziąć pod uwagę koszty utrzymania takiego budynku i jego personelu . Bez scedowania na kogoś kwestii , w których się nie specjalizujemy , stajemy przed ogromną liczbą niewiadomych . Z drugiej strony podczas współpracy z operatorem logistycznym klient ma podaną cenę za konkretną usługę , którą jest w stanie przypisać jako czynnik kosztowy do jednej sztuki sprzedanego produktu . Mamy zatem o wiele bardziej przewidywalny poziom kosztów .
DJ : Jakiś czas temu zakończyliście budowę jednego z najnowocześniejszych w kraju centrów e-commerce do świadczenia usług fulfilmentowych . Czy mógłbyś opowiedzieć coś więcej o tym projekcie ?
EL : To hala , która właściwie całkiem niedawno dostała pozwolenie na użytkowanie . Obiekt jest o tyle nietypowy , że zamiast standardowych 12 metrów wysokości jest wysoki na blisko 20 metrów . To projekt przewidziany na wiele lat , a wiedząc , że nie będziemy mogli poszerzyć działki , aby dobudować kolejne moduły , zdecydowaliśmy , że pójdziemy w górę .
Budując w tradycyjnej formule , musielibyśmy zbudować 6 pięter po 3 metry wysokości , a następnie postawić tam niskie regały i do obsługi procesów zatrudnić 800 osób pracujących na 3 zmianach . W naszym projekcie optymalna liczba pracowników wynosi 40 osób , które obsługują zautomatyzowany system . Wykorzystujemy w nim całą wysokość hali do magazynowania całopaletowego , a także system shuttle kompletacji przesyłek . Wydajność projektu estymujemy na 30 milionów paczek rocznie . W kontekście hali , która ma powierzchnię 19 000 m 2 , to dość imponująca wydajność .
Projekt rozpoczęliśmy w 2020 r . Wtedy zakupiliśmy grunty i rozpoczęliśmy prace . Budując tak wysoką halę , nie mieliśmy pełnej gwarancji , że uda nam się pozyskać odpowiednią technologię , aby obsłużyć założoną wydajność i kubaturę . W trakcie budowy okazało się , że powstało konsorcjum firm , które było w stanie dostarczyć nam właściwe rozwiązanie w postaci robotów , suwnic i systemów shuttle . Aktualnie jesteśmy w fazie komercjalizacji projektu – czekamy na pierwszych klientów i na zaopiekowanie się ich procesami .
DJ : Jednym z największych wyzwań współczesnej logistyki jest ograniczenie jej wpływu na środowisko . Marathon International podjął się wyzwania związanego ze zbudowaniem zeroemisyjnej floty ciężarówek wodorowych . Jak wygląda realizacja tego projektu ?
EL : Jestem ogromnym entuzjastą wodoru . Widzę w nim przyszłość transportu , ponieważ jest to bardzo ekologiczna forma magazynowania energii . Przy czym należy zastrzec , że skala kosztów , komplikacji i czas oczekiwania na podstawowe urządzenia związane z jej wdrożeniem skutecznie utrudniają plany i hamują entuzjazm . Ale wierzę , że w najbliższych latach będzie się to zmieniać .
Sam proces produkcji wodoru mamy już dopracowany . Pozostaje nam kwestia zabezpieczenia odpowiednich gruntów , na których powstanie farma słoneczna lub pole wiatrakowe i wybór pojazdów , które będą odpowiadały naszym potrzebom . Aby wrócić do tego projektu i rozpocząć dalsze prace obejmujące wdrożenia i testy , czekamy jednak na uspokojenie sytuacji rynkowej . Mam nadzieję , że niedługo ona nastąpi , czego życzę sobie i wszystkim czytelnikom „ Logistics Managera ”.
DJ : Dziękuję za rozmowę .