Zatem , muzyka może być wykorzystana do zrozumienia układu nerwowego odpowiadającego za emocje , w tym wykrywanie znaczenia , przewidywanie ścieżek dźwiękowych oraz analizę akustyczną dźwięków . Układ limbiczny może również być zaangażowany w tę sieć neuronalną .
Emocje muzyczne często pobudzają wysoki poziom aktywności w migdałku , który jest wrażliwy zarówno na pozytywne , jak i negatywne uczucia , a także nagłe zmiany afektywne , regulując poziomy pobudzenia . Przyjemna muzyka aktywuje pod jądrowy podnukleus ciała migdałowatego , podczas gdy nieprzyjemna muzyka aktywuje powierzchowny podnukleus . Aktywność w migdałku również wpływa na funkcjonalne połączenia z innymi systemami mózgu , w tym z układami limbicznymi , paralimbicznymi , czołowymi i słuchowymi . A czym tak dokładnie jest to ciało migdałowate ?
Ciało migdałowate przetwarza informacje związane z emocjami takimi jak strach , gniew , radość i smutek . To właśnie dzięki niemu mózg jest w stanie rozpoznać różne bodźce z otoczenia i reagować na nie . Osoby z uszkodzonym ciałem migdałowatym mają problemy z rozpoznawaniem emocji innych osób i z odpowiednim reagowaniem na nie , a także z wyrażaniem swoich .
W kontrolę procesów emocjonalnych zaangażowane są jądra ciała migdałowatego , takie jak jądro centralne i jądro podstawno - boczne . Pro-jekcje z jądra centralnego do części bocznej podwzgórza wywołują silną aktywację współczulną skutkującą częstoskurczem mięśnia sercowego , podwyższeniem ciśnienia krwi , rozszerzeniem źrenic oraz zwiększeniem przewodności skóry . Mówiąc o reakcji emocjonalnej w sferze muzyki , pochylamy się nad tzw . lewą i prawą częścią amygdali .
Lewa część wiąże się z werbalnym i trwałym przetwarzaniem emocji , podczas gdy prawa jest bardziej związana z wizualną i dynamiczną analizą emocji .
“ Amygdala ”, tłumacząc z języka greckiego dosłownie - migdał , to drobna , parzysta struktura znajdująca się zarówno w prawej jak i lewej półkuli mózgu , wewnątrz płatów skroniowych , w ich przyśrodkowej części tuż nad pniem mózgu .
Amygdala jest kluczowym obszarem mózgu odpowiedzialnym za przetwarzanie emocji , zwłaszcza tych związanych z lękiem i strachem , bierze udział w szerokiej pamięci opartej na skojarzeniach emocjonalnych .