Kolejnym wyzwaniem było wysłanie ludzi na Księżyc, a obliczenia Johnson pomogły zsynchronizować lądownik księżycowy Apollo 11 z modułem dowodzenia i służby na orbicie księżyca tak, aby astronauci mogli wrócić na Ziemię. Johnson okazała się również nieoceniona w misji Apollo 13, zapewniając proce-dury tworzenia kopii zapa-sowych, które pomogły za-pewnić bezpieczny powrót załogi po awarii statku.
W 2015 roku Johnson otrzymała Prezydencki Medal Wolności z rąk Baracka Obamy. Do końca życia podkreślała w wywiadach, że nie czuła się wyjątkowa. „Po prostu wy-konywałam swoją pracę” – mówiła.
Na jej cześć jeden z obiektów NASA został nazwany jej imieniem w lutym 2019 r. Dzięki pionierskiej matema-tyce Johnsona loty kosmiczne są teraz rutyną. Teraz jej dziedzictwo żyje trajektoriami przyszłych lotów kosmicznych - w tym lądowaniem na Księżycu zaplanowanym na 2024 r. Johnson będzie żyła również w małych dziewczynkach prze-bierających się w mundury NASA na Halloween, a także w tych noszących okulary i ksią-żki, z dumą ucieleśniające jej błyskotliwość i przełomowe osiągnięcia.
Johnson zmarła w wieku 101 lat 24 lutego 2020 r.
Monika Marek