28 maja na pamiątkę bitwy pod Murową, stoczoną przez Pułk w 1920 r. Na program każdego święta pułku składały się zazwyczaj kilkudniowe uroczystości, w tym msza święta w kościele Księży Misjonarzy, który był kościołem garnizonowym, zawody sportowe, obiady żołnierskie w koszarach itd. W 1927 roku w czasie swojego święta Pułk otrzymał sztandar, symbol żołnierskiej chwały i wierności, wręczony przez samego pana prezydenta prof. Ignacego Mościckiego. Od 1931 roku na Świętach Pułkowych wręczano żołnie-rzom a także zasłużonym dla jednostki cywilom odznaki pułkowe.
Co ciekawe w II RP, w tym także w 16. pp imieniny Marszałków Piłsudskiego i Śmigłego - Rydza, przy-padające, kolejno, 19 i 18 marca obchodzono prawie jak święto państwowe.
Działalność sportowa
i oświatowa
W 16. pp dbano oczywiście o tężyznę fizyczną rekruta także poza poligonem. Odbywały się różnego rodzaju zawody m. in. strzeleckie, gry zespołowe, marsze. Pułk brał udział w ogólnopolskich marszach szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Odnosił sukcesy, między innymi w sierpniu 1926 r. w zawodach DOK V w marszu na 10 km ze strzelaniem zajął 1 miejsce. Warto wspomnieć, że klub sportowy Tarnovia w 1932 r. połączył się z Wojskowym Klubem Sportowym 16. pp i od tej pory nosił nazwę WKS Tarnovia. Poza działalnością sportową Pułk oczywiście brał udział w dokształcaniu rekruta, zwalczano anal-fabetyzm, ucząc żołnierzy czytać i pisać, wielki zasługi na polu dokształcania żołnierzy miał Polski Biały Krzyż.
Organizowano wspólnie z nim akademie. Prowadzono rów-nież kursy dokształcające dla podoficerów. Oficerowie z 16. pp wyjeżdżali na kursy do Centrum Wyszkolenia Pie-choty w Rembertowie. Warto wspomnieć również, że w Pułku działała żołnierska spółdzielnia.
Jakub Rodak
Moneta spółdzielni pułkowej 16. pp o nominale 1 złoty. W ramach ciekawostki warto wspo-mnieć, że przedwojenny 1 zł to ok 10 dzisiejszych.