Na żołnierskiej służbie - 16. Pułk Piechoty w latach 1921 - 1939 cz. 2.
Kończąc rozważania o 16. Pułku Piechoty, Autor w kilku słowach pragnie przybliżyć czytelnikom udział 16. Pułku Piechoty w uroczystościach patriotycznych, religijnych a także w świętach jednostki zwanych Świętem Pułkowym. Ponadto przybliży słów kilka o działalności oświatowej i sportowej Pułku.
16. Pułk Piechoty na stadionie Tarnovii, fotografia wykonana prawdopodobnie w trakcie Święta Pułku. Żołnierze stoją w dwuszeregu i prezentują broń.
Udział w świętach
i uroczystościach
W przedwojennym Wojsku Polskim ważną rolę w kształtowaniu postaw patrio-tycznych rekrutów miały święta i uroczystości. Na takich uroczystościach rekruci nie-jednokrotnie słyszeli o dokonaniach ich jednostki w okresie odzyskiwania niepodległości Polski i walk o jej granice, o tym kto ją formował, jak mężnie się biła.
okresie odzyskiwania nie-podległości Polski i walk o jej granice, o tym kto ją formował, jak mężnie się biła. Wszelkie takie wypowiedzi budowały poczucie obowiązku, więź z jednostką, jednym słowem esprit de corps. Nie inaczej było w 16. pp. Pułk przede wszystkim brał udział w świętach państwowych takich jak 3 maja,
15 sierpnia czyli przed-wojenny Dzień Żołnierza, a także 11 listopada, który świętem państwowym stał się oficjalnie w 1937 r., niemniej obchodzono go już wcześniej, w zasadzie od zarania niepodległej Polski. Ale każde z tych świąt choć ważne nie było tak hucznie obchodzone jak Święto Pułkowe, obchodzone 28 maja na pamiątkę bitwy pod Murową, stoczoną przez Pułk w 1920 r.