23
Organizacja, szkolenie, codzienne życie w tarnowskim garnizonie.
Po zakończeniu wojny polsko - bolszewickiej Wojsko Polskie rozpoczęło demobilizację. Nie ominęła ona również 16. pp, jednostka przeszła na etat pokojowy. 16. pp w 1930 r. został zaliczony do pułku piechoty typu I. Oznaczało to, że w okresie pokoju liczył około 1500 - 1600 oficerów, podoficerów i szeregowych. W okresie dwudziestolecia międzywojennego organizacja pułku zmieniała się, ostatecznie jednak w roku 1939 w okresie pokoju 16. pp liczył: kompanię gospodarczą, pluton łączności, pluton pionierów, pluton artylerii piechoty, pluton przeciwpancerny, oddział zwiadu, 9 kompanii strzeleckich, 3 kompanie karabinów maszynowych. Co roku otrzymywał 610 poborowych. Warto tu jeszcze podkreślić, że Pułk poza szkoleniem poborowych dla własnych potrzeb, szkolił też żołnierzy na potrzeby Korpusu Ochrony Pogranicza, konkretniej dla Batalionów KOP "Berezwecz" i "Słobudka". Uzupełnianie Pułku opierało się właśnie na poborze. Do pułku powoływani byli mężczyźni w wieku ok. 21 - 23 lat, po uprzednim orzeczeniu komisji poborowej o zdolności do służby. Służba w piechocie trwała 18 miesięcy, po czym zwalniani byli oni do cywila. Do Pułku trafiali mieszkańcy m.in. powiatów Tarnów, Brzesko, Dąbrowa Tarnowska a także z powiatów Dubno, Krzemieniec i z Górnego Śląska.
Oczywiście w Pułku służyli też ochotnicy którzy już wcześniej wstępowali do wojska, przed osiągnięciem wieku poborowego i chcieli swoją zawodową karierę z nim związać
Zostawali oni, po ukończeniu pułkowej szkoły podoficerskiej, najpierw podoficerami nadterminowymi a później zawodowymi.
Należy podkreślić, że służba wojskowa w okresie II RP była bardzo atrakcyjna i dawała szanse na poprawę sytuacji materialnej wielu jej mieszkańcom. Poza szeregowymi z poboru, bardzo ciekawą grupę w Pułku stanowiła kadra podoficerska. Podoficerowie początkowo byli żołnierzami państw zaborczych, Legionów Polskich a także awansowanymi w latach 1918 - 1921. Później, już po przejściu na stopę pokojową WP, obok wojennych wiarusów byli to podoficerowie wykształceni w czasie pokoju, przy czym dzielili się na podoficerów zawodowych, nadterminowych, służby czynnej i rezerwy.
Jeśli chodzi o kadrę oficerską, to sytuacja była bardzo podobna jak w korpusie podoficerskim. Początkowo również byli to głównie oficerowie jeszcze z czasów służby w państwach zaborczych, Legionów Polskich bądź wypromowani w okresie walk o granice Państwa. Jednakże im dalej było od zakończenia wojny z Bolszewikami, to wypierani oni byli przez oficerów pokojowego "chowu".
Żołnierze 16. pp pozują z ciężkim karabinem maszynowym MG 08 na podstawie saneczkowej. Zwraca uwagę naszywka na lewym rękawie kurtki mundurowej kaprala, symbolizuje ona przynależność do kompanii ckm. Zdjęcie wykonano być może na terenie Koszar Dolnych, w drugiej połowie lat 30. Fotografia pochodzi z albumu po jednym z żołnierzy "Szesnastki".