Nomen Omen Luty 2019 | Page 22

22

Na żołnierskiej służbie - 16. Pułk Piechoty w latach 1921 - 1939 cz.1.

Myliłby się ten, kto uważa Tarnów za miejsce bez własnej, pięknej, wojskowej tradycji. Tarnów w okresie II Rzeczypospolitej był typowym miastem, w którym relacja wojsko - społeczeństwo była bardzo silna i żywa. Widok munduru na ulicy był czymś codziennym i powszechnym, kochanym przez mieszkańców. Niniejszy artykuł traktuje o życiu codziennym Pułku w okresie od zakończenia walk z Bolszewikami do czasu mobilizacji 24 sierpnia 1939 r. W drugiej części niniejszego artykułu, przeczytacie Państwo o działalności oświatowej, sportowej i uroczystościach związanych z 16. pp. Artykuł ten należy traktować jako przyczynek do historii tarnowskiego garnizonu.

Autor zdaje sobie sprawę z niedoskonałości owej pracy, a także liczy na to, że w miarę przybywania czytelników odnajdywać się będą nowe materiały, pozwalające szerzej zbadać dzieje Pułku.

Przybycie 16. Pułku Piechoty do Tarnowa, początki pokojowej służby.

16. Pułk Piechoty od początków swego istnienia był związany z Tarnowem. To właśnie w tym mieście powstał i to miasto zostało mu wyznaczone na stały garnizon w okresie pokoju. 17 grudnia 1920 r. Pułk powrócił do Tarnowa z frontu wojny polsko - bolszewickiej. Połowa marca 1921 r. była czasem rozłąki z tarnowskim społeczeństwem, Pułk wysłano na Górny Śląsk, jednakże już na jesień powrócił do Tarnowa. Rozpoczął się nieprzerwany aż po 1939 r. okres stacjonowania Pułku w mieście.

16. Pułk Piechoty stacjonował na terenie Dowództwa Okręgu Korpusu nr V i wchodził w skład 6. Dywizji Piechoty.

Pułk był zakwaterowany zasadniczo w dwóch częściach miasta. Dowództwo Pułku rozlokowane było (przynajmniej do 1934 r.) w budynku koszar przy ul. ks. Józefa Poniatowskiego 5. Były to koszary im. gen. Zygmunta Sierakowskiego, mieściły również Komendę Garnizonu Tarnów.

I batalion stacjonował w Koszarach Górnych, im. gen. Karola Kniaziewicza

(ul. A. Mickiewicza 8), reszta Pułku rozmieszczona została przy ul. I. Mościckiego 27 w tak zwanych Koszarach Dolnych.

Żołnierze 16. pp przed wejściem do bloku batalionowego w koszarach przy ulicy Mickiewicza 8. Zwraca uwagę tablica nad drzwiami z imieniem którym je nazwano. Fotografię wykonano w latach 1934 - 1935, ze zbiorów Autora.