17
Kolejnym pomysłem zasto-sowania metody CRISPR-Cas9 stała się walka z malarią, która co roku zabija nawet 3 miliony ludzi na świecie.
Pierwsze pomysły postulo-wały, aby z zastosowaniem metody edycji genomu pozbawić komary (to te owady przenoszą pierwotniaka powo-dującego malarię) płodności i pewną liczbę takich osobników wypuścić do środowiska. Dzięki temu, po przewidywanej liczbie pokoleń doszłoby do załamania się gatunku. Przeprowadzono nawet taką symulację w warunkach eksperymental-nych.
Oprócz tego edycja genomu CRISPR pozwala naukowcom szybko tworzyć modele ko-mórkowe i zwierzęce, których naukowcy mogą użyć do przyspieszenia badań nad chorobami takimi jak rak i choroby psychiczne. Ponadto CRISPR jest obecnie rozwijany jako szybka metoda diagno-styczna.
Problemy etyczne pojawia-ją się, gdy edycja genomu przy użyciu technologii takich jak CRISPR-Cas9 jest wykorzy-stywana do zmiany cech ludzkich. Edycja genomu komórki wiąże się z szeregiem etycznych wyzwań, w tym pytania, czy dopuszcza się wykorzystanie tej technologii do poprawy wyglądu człowieka lub inteligencji. W oparciu o te obawy edytowanie genomu komórki zarodkowej i zarodka jest obecnie nielegalne w wielu krajach.
Monika Marek