NET | Nacionalni energetski tjednik 05 | Page 14

Nafta iz škriljaca : Nema revolucije na horizontu ?

14

KOMENTARI

TJEDAN 05 | LIPANJ NET
NAFTNO TRŽIŠTE

Nafta iz škriljaca : Nema revolucije na horizontu ?

•• Američka proizvodnja nafte iz škriljaca povećala se 5 puta od 2000 . do danas , na preko 550 mil . barela godišnje . Mnogi vjeruju da bi do 2030 . SAD mogle postati neovisne o nafti sa Srednjeg istoka . Američka konzultantska kuća Pricewaterhouse Coopers ističe da su svjetske rezerve nafte iz škriljaca najmanje 13 puta veće od rezervi konvencionalne nafte te da bi mogle zadovoljiti globalne potrebe tijekom iduća tri stoljeća .
Stoga Pricewaterhouse Coopers vjeruje da bi revoluciju plina iz škriljaca mogla slijediti i revolucija proizvodnje nafte iz škriljaca što bi snizilo cijenu nafte na oko 80 dolara za barel . Međutim , taj stav ne dijele neki ruski analitičari .
Glavni analitičar investicijske tvrtke Nord-Kapital Vladimir Rožanovskij navodi da se zbog visokih troškova nafta iz škriljaca može proizvoditi samo po subvencioniranim cijenama te da su neke američke tvrtke poput Marathon Oila gotovo propale kada su pokušale razviti proizvodnju nafte iz škriljaca . Trenutačno se nafta iz škriljaca isplati proizvoditi kada je sloj škriljaca debeo 30 metara i kada sadrži najmanje 90 litara nafte po toni škriljaca .
Nakon godinu dana eksploatacije , prinos nafte po tipičnom izvoru škriljaca pada za 80 %. To teško može biti osnova za najavu revolucije nafte iz škriljaca , kaže Rožanovskij . Rusija također ima rezerve naftnih škriljaca , ali iako razmatra mogućnost proizvodnje nafte iz tog izvora , još ne razvija takve projekte . Stručnjaci se uglavnom slažu da je još teško kazati hoće li proizvodnja nafte iz škriljaca globalno uspjeti i početi mijenjati svjetsku energetsku sliku . [ Voice of Russia | Ivo Tokić ]
Tomislav Marjanović glavni urednik NET-a

UREDNIČKI KOMENTAR

Plinacro uspješno osigurava dugoročnu sposobnost transportnog sustava

•• Grupa PLINACRO energetski je subjekt reguliranog sektora koji djeluje od 1 . svibnja 2009 ., a čine ga društvo Plinacro d . o . o . kao matica , društvo Podzemno skladište plina d . o . o . kao ovisno društvo u 100 % -tnom vlasništvu matice i društvo LNG Hrvatska d . o . o . kao zajednički kontrolirani subjekt u kojem Plinacro ima 50 % -tni vlasnički udio .
Podzemno skladište plina d . o . o . stečeno je 30 . siječnja 2009 . potpisivanjem Ugovora o kupoprodaji 100 % -tnoga poslovnog udjela u društvu Podzemno skladište plina d . o . o . između Plinacra i INE , koji je Odlukom o davanju suglasnosti odobrila Vlada Republike Hrvatske . Budući da su 30 . travnja 2009 . ispunjeni svi uvjeti preuzimanja , ugovoreni Ugovorom o kupoprodaji , Plinacro d . o . o . stekao je 100 % - tni udio u tvrtki čija je osnovna djelatnost skladištenje prirodnog plina . Za navedeni poslovni pothvat Plinacro je osigurao kredit Europske banke za obnovu i razvoj ( EBRD ) u ukupnom iznosu od 70 mil . eura , a sve u cilju razdvajanja infrastrukturnih energetskih djelatnosti transporta i skladištenja plina od trgovine prirodnim plinom u skladu sa zakonskom regulativom i smjernicama EU ; preuzimanja upravljanja i organiziranja djelatnosti skladištenja prirodnog plina u PSP Okoli kao zasad jedinom podzemnom skladištu prirodnog plina u RH , uključujući razvoj i transparentnost skladišnog poslovanja ; ubrzanja realizacije Strategije energetskog razvitka Republike Hrvatske u segmentu razvoja skladišnih kapaciteta ; optimizacije ulaganja u infrastrukturu te dugoročne kontrole Republike
Board of directors
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
Hrvatske nad razvojem plinske infrastrukture , a radi postizanja veće neovisnosti i pouzdanije opskrbe plinom .
LNG Hrvatska d . o . o . osnovano je u lipnju 2010 . u skladu s preporukom Vlade Republike Hrvatske kao zajednička tvrtka Plinacra d . o . o . i HEP-a d . d . Svrha osnivanja zajedničke kompanije bila je preuzimanje 11 % -tnog udjela u međunarodnom konzorciju Adria LNG d . o . o . koji je trebao realizirati projekt izgradnje LNG-terminala . Početi pregovori o ulasku u konzorcij prekinuti su krajem 2010 . g . zbog odluke konzorcija Adria LNG da konačnu odluku o početku realizacije projekta odgodi do daljnjega .
Kao operator plinskoga transportnog sustava , Plinacro d . o . o . je odgovoran za transport i tranzit prirodnog plina ; vođenje ( nadzor i upravljanje ), održavanje te razvoj i izgradnju plinskoga transportnog sustava ; nediskriminirajući pristup transportnom sustavu kad je to ekonomski i tehničko-tehnološki razumno i opravdano ; uravnoteženje količina plina u transportnom sustavu i povezivanje s drugim plinskim sustavima .
Osim toga , Plinacro d . o . o . zadužen je za osiguranje dugoročne sposobnosti transportnog sustava da udovolji zahtjevima za transport plina , a kako bi omogućio uporabu prirodnog plina kao ekološki najprihvatljivijeg energenta .
Managing Editors
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
Transport prirodnog plina obavlja se kao javna usluga i regulirana energetska djelatnost . Usluga transporta prirodnog plina dostupna je u svako vrijeme svim korisnicima transportnog sustava po reguliranoj cijeni i prema reguliranim uvjetima pristupa sustavu i korištenja usluge , uvažavajući sigurnost , redovitost i kvalitetu usluge , zaštitu okoliša , učinkovitost korištenja energije i zaštitu okoliša , a obavlja se prema načelima javnosti rada i nadzora zakonom određenih tijela .
Pristup transportnom sustavu omogućava se u skladu sa načelom reguliranog pristupa treće strane , a uvjeti pristupa sustavu nediskriminirajući su i jednaki za sve korisnike transportnog sustava plinovoda .
Prava i obveze sudionika na tržištu plina , vezani uz pristup transportnom sustavu , propisani su Zakonom o energiji , Zakonom o tržištu plina , Zakonom o regulaciji energetskih djelatnosti , Općim uvjetima za opskrbu prirodnim plinom , Pravilnikom o organizaciji tržišta prirodnog plina , Mrežnim pravilima transportnog sustava i Tarifnim sustavom za transport prirodnog plina .
Na transportni sustav mogu se priključiti proizvođač plina , drugi operator sustava i krajnji kupac plina . Priključenje na transportni sustav obavlja se na temelju Ugovora o priključenju na transportni sustav , a u skladu s odredbama Općih uvjeta za opskrbu prirodnim plinom .
Transportni sustav mogu koristiti opskrbljivač plinom i trgovac plinom u granicama rezerviranog kapaciteta transportnog sustava . Rezervacija kapaciteta obavlja se na temelju Ugovora o transportu plina , a u skladu s odredbama Pravilnika o organizaciji tržišta prirodnog plina .

News paper

David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
Tomislav Marjanović predsjednik Saveza za energetiku Zagreba
Prve znatnije količine prirodnog plina u Hrvatskoj otkrivene su 1917 . u Bujavici , nedaleko od Lipika , na dubini od 315 metara . Komercijalizacija tog ležišta počela je 1926 . kada je proizvedeno 500.000 prostornih metara . Već 1931 . proizvedeno je rekordnih 6,3 milijuna prostornih metara prirodnog plina koji se , prethodno stlačen u čelične boce na tlak od 200 bar , upotrebljavao za rasvjetu željezničkih vagona i pogon automobila , a kasnije i za proizvodnju čađe u tvornici Methan d . d . u Bujavici . Godine
Trenutačno je u tvrtki zaposlen 271 djelatnik od kojih je gotovo polovica s višom i visokom stručnom spremom ...
PLINACRO | www . plinacro . hr
1930 . u Gojlu je pronađeno novo plinsko ležište , zahvaljujući kojemu je 1937 . u Kutini izgrađena nova tvornica čađe te godinu poslije i tvornica vapna pod zajedničkim imenom Metan . Iste godine počela je plinofikacija Kutine . Ipak , zbog relativno malenih količina prirodnog plina , interesa za njegovo iskorištavanje nije bilo sve do otkrivanja izdašnijega plinskog polja Janja Lipa ( 1942 . g .), naftnog polja Šumećani−Križ ( 1948 . g .), kao i naftno−plinskog polja Kloštar ( 1951 . g .).
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
Time se javlja i potreba za dopremanjem prirodnog plina do udaljenijih potrošača . Godine 1954 . pokrenuta je izgradnja prvoga magistralnog plinovoda od Janje Lipe do Zagreba , promjera 150 mm i dužine 98 km , koji će u cijelosti biti završen 1959 . godine . No , njegova prva dionica , od Zagreba do Ivanić-Grada , završena je potkraj 1955 . pa je u prosincu iste godine tadašnji gradonačelnik Zagreba Većeslav Holjevac otvaranjem zasuna u pogonu Gradske plinare Zagreb označio početak uporabe prirodnog plina kao energenta . Tijekom 1956 . od Kloštra do Zagreba transportirano je oko 18 milijuna prostornih metara plina pri tlaku od 5 do 6 bar pa se ta godina s pravom uzima kao početak djelatnosti transporta plina u Hrvatskoj . Zbog neodgovarajuće pripreme plina za transport , doprema do Zagreba tekla je uz mnogo teškoća i pionirska tehničkotehnološka rješenja . No , već su tada postavljeni visoki kriteriji stalnosti opskrbe plinom te sigurnosti ljudi , imovine i okoliša , a koji su temeljna odrednica i današnjeg poslovanja .
Otkrićem i puštanjem u proizvodnju plinskog polja Okoli 1963 . godine nastaju prekretnice u tehnologiji proizvodnje i pripreme te tehnologiji transporta prirodnog plina . Transportni sustav podignut je s 25 na radni tlak od 50 bar , a viši energetski nivo osigurao je povećanje kapaciteta sustava i sigurnost opskrbe . Time su ostvareni preduvjeti za povećanje proizvodnje prirodnog plina te njegovo kvalitetnije ekonomsko i energetsko vrednovanje . Te je godine osnovano Radilište transporta plina Ivanić-Grad , prethodnik današnjeg Plinacra , a djelatnost transporta plina otad se razvija u okviru Naftaplina .
Jedan od važnijih datuma u
Tonight ' s Editors
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief