NET | Nacionalni energetski tjednik 02 | Page 4

4

NACIONALNE VIJESTI

TJEDAN 02 | SVIBANJ NET
ENERGETSKA OBNOVA
Energetska obnova 87 objekata Grada Zagreba
•• Aktivnosti zagrebačke Gradske uprave u energetskoj obnovi 87 objekata Grada Zagreba, uporabe obnovljivih izvora energije i ekološko prihvatljivih goriva sukladno smjernicama i direktivama EU, predstavljeni su na konferenciji za novinare u Gradskoj upravi. Pročelnik Gradskog ureda za energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj Marijan Maras istaknuo je projekt " ZagEE "- Zagreb energetski efikasan grad kojim je obuhvaćena energetska obnova zgrada u vlasništvu Grada Zagreba kroz primjenu mjera energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije za 87 javnih zgrada- osam zgrada Gradske uprave, 13 zgrada osnovnih škola, osam zgrada srednjih škola, 32 zgrade dječjih vrtića, šest zgrada domova za starije i nemoćne, dvije zgrade domova zdravlja i 18 zgrada mjesne samouprave.
Projektom je obuhvaćena i modernizacija 3.000 rasvjetnih tijela javne rasvjete LED rasvjetnim tijelima s kontrolnim upravljačkim sustavom. Projekt je vrijedan gotovo dva milijuna eura, a provodit će se do ožujka 2016. Grad Zagreb će investiciju realizirati sredstvima Strukturnih fondova EU te kreditima Europske investicijske banke i HBOR-a te manjim dijelom sredstvima iz gradskog proračuna, rekao je Maras. Dodao je kako je u tijeku i izvedba fotonaponskih sustava na tri objekta gradske uprave, četiri termalna solarna sustava na objektima Gradske uprave i četiri sustava na dječjim vrtićima. Ugovorena je izrada tehničke dokumentacije za fotonaponske sustave na šest gradskih objekata i 10 solarnih termalnih sustava na 10 objekata. Maras je istaknuo da je uspostavljen i registar objekata gradske uprave, kontinuirano se prati energetska potrošnja i potrošnja vode na 892 objekata.
Grad Zagreb je tijekom 2011. i 2012. građanima i pravnim osobama subvencionirao troškove izgradnje obnovljivih izvora energije za 71 sustav( do 40 posto iznosa) a, od ove godine u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost planira subvencionirati troškove za izgradnju novih 75 sustava. Natječaj je otvoren do 15. srpnja ove godine, kazao je Maras. [ T. M.]
Dio građana-potrošača koji žive u teškim uvjetima moraju ostvariti povoljnije uvjete opskrbe...
Tomislav Marjanović tomislav. marjanovic @ croenergo. eu
•• Savez udruga za zaštitu potrošača Hrvatske zatražio je da Vlada zaštiti siromašna kućanstva i ugrožene kupce koji ne mogu plaćati skupu energiju, a zbog čega im se isključuje struja ili šalju ovrhe. Također je otvorenim pismom pozvao Vladu da donese Uredbe o zaštititi energetski siromašnih kućanstava i ugroženih kupaca.
FOTO: ENERGO MEDIA

Vlada mora zaštititi energetski siromašna kućanstva

POTROŠNJA Sramotno je da u 21. stoljeću u Hrvatskoj ima sve više građana kojima je uskraćeno pravo na korištenje energenata jer nisu u mogućnosti plaćati inače visoke cijene energenata.
Predsjednik Saveza Nenad Kurtović na konferenciji za novinare u Osijeku je podsjetio da je do 8. svibnja, odnosno šest mjeseci od stupanja na snagu novog Zakona o energiji iz studenoga prošle godine, Vlada trebala donijeti uredbu kojom se i u Hrvatskoj, sukladno direktivama EU, moralo definirati energetsko siromaštvo, ali i mjere pomoći kojima bi se to siromaštvo ublažilo.
" Nažalost šest mjeseci je prošlo, a takva uredba nije donijeta. Znamo da u Hrvatskoj brojna kućanstva žive ispod granice minimuma za osiguranje osnovnih uvjeta za dostojanstven život, što

ZA

Savez udruga za zaštitu potrošača Hrvatske djeluje i nastupa u ime svojih članica, a na dobrobit i u korist svih potrošača svakako podrazumijeva i pomoć za korištenje električne energije, plina i toplinske energije ", rekao je Kurtović.
Savez je stoga od Vlade i u otvorenom pismu zatražio

Vrdoljaku predstavljen projekt u TE-TO Osijek

Količina energije koju će proizvoditi biti će 44 posto veća od one koju proizvodi nuklearna elektrana Krško.
Tomislav Marjanović tomislav. marjanovic @ croenergo. eu
•• Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak sudjelovao je 28. svibnja na predstavljanju HEPovog ulaganja u novi blok termoelektrane-toplane Osijek,
vrijednog oko 450 milijuna eura. Projekt su Ministru predstavili član Uprave HEP-a Perica Jukić, direktor TE-TO Osijek Branimir Pašić te voditelj projekta Davor Grubišić. ​ HEP razvija projekt zamjene i proširenja kapaciteta postojećeg energetskog postrojenja Termoelektrane-Toplane Osijek odnosno izgradnju novog modernog plinskog kombi- kogeneracijskog proizvodnog objekta – elektrane KKE OSIJEK 500 s ciljem proizvodnje električne energije primarno za potrebe elektroenergetskog sustava Republike Hrvatske te toplinske energije za grad Osijek. Riječ je visokoučinkovitom proizvodnom objektu koji će kao primarno gorivo koristiti plin u kombiniranom ciklusu( plinska i parna turbina), instalirane snage 450 MW( električna) i 160 MW( toplinska). Elektrana će, uz stupanj iskoristivosti veći od 58 posto i primjenu da hitno ispuni svoju zakonsku obvezu i što prije donese potrebne akte, a kako bi se omogućilo da dio građana-potrošača koji žive u teškim uvjetima ostvari povoljnije uvjete opskrbe, bilo električnom energijom, prirodnim plinom ili toplinskom energijom, te ih se zaštitilo od iskapčanja ili provedbe mjera prisilne naplate.
Sramotno je da u 21. stoljeću u Hrvatskoj ima sve više građana kojima je upravo uskraćeno to pravo na korištenje energenata jer nisu u mogućnosti plaćati inače visoke cijene energenata, rekao je Kurtović, napominjući kako neke susjedne države, koje nisu tako blizu ulaska u EU kao Hrvatska, imaju to pitanje dobro riješeno, aludirajući na BiH i Srbiju. Naglasio je kako se direktiva EU o toj problematici odnosi na teško socijalno ugrožene građane, kao i bolesne, kojima se svakodnevno iskapča struja i drugi energenti te dolaze ovrhe.
Savez udruga za zaštitu potrošača ujedno se zauzeo za preispitivanje ovršnih troškova jer u tom sustavu neki za dug od primjerice sto kuna zaračunavaju i po više stotina kuna za odvjetničke ili bilježničke usluge. tehničkih mjera za postizanje najviših standarda zaštite okoliša imati nisku razinu emisije stakleničkih plinova, osobito ugljikovog dioksida, nadoknaditi će manjak proizvodnih kapaciteta i osigurati dostatnost toplinskih izvora u gradu Osijeku te će se na vrijeme pokrenuti proces zamjene postojećih postrojenja kojima ističe životni vijek. Lokalna zajednica ostvariti će dodatni godišnji prihod na ime naknade za korištenje prostora od približno 15 milijuna kuna godišnje, a u izgradnji se očekuje udio domaće industrije od najmanje 40 posto.
Utjecaj projekta TE-TO Osijek u cjelokupnoj proizvodnji HEPa je oko 20 posto, a količina energije koju će proizvoditi biti će 44 posto veća od one koju proizvodi nuklearna elektrana Krško. Utjecati će i na BDP-a.