SVIBANJ | TJEDAN 02 NET |
TEMA BROJA NACIONALNI ENERGETSKI TJEDNIK
|
Temu broja svakog tjedna donosi:
Tomislav Marjanović, glavni urednik NET-a
|
13 |
Kako bi se smanjilo opterećenja od vjetra, lopatice se mogu zakretati čak tijekom vremena kada vjetroagregat ne proizvodi električnu energiju. Lopatice su opremljene gromobranskom zaštitom, a na vrhu označene signalnom bojom. Oplatu su projektirali KONČARovi stručnjaci. Izrađena je od stakloplastike, a natpis proizvođača utisnut je vodoravno, po sredini oplate. Gornji dio oplate opremljen je s dva krovna prozora koji se mogu otvoriti i omogućuju normalni pristup svjetlosti i zraka unutar gondole. Mjerači brzine vjetra kao i avio svjetla pričvršćeni su s gornje strane oplate, pristupačni za dohvat i zamjenu iz gondole. |
Vjetroagregat je montiran na konusni cijevni čelični toranj. Toranj se sastoji od tri ili više sekcija zavisno od visine tornja. U unutrašnjosti tornja smještene su ljestve, ali i električno dizalo za uspinjanje u gondolu agregata. Unutar tornja postavljene su platforme / podesti i električna rasvjeta. Toranj je opremljen signalnom rasvjetom.
PROZA NET je višekorisnički sustav za nadzor i upravljanje radom elektroenergetskog sustava. Na spomenutoj osnovi razvijen je PROZA NET SCA- DA sustav prema potrebama i zahtjevima specifičnim za nadzor i upravljanje vjetroelektranom. Osim mogućnosti grupnog i pojedinačnog upravljanja vjetroagregatima PRO- ZA NET ima i mogućnost analize rada procesa u stvarnom i studijskom vremenu. Sustav se odlikuje visokim performansama i modularnom arhitekturom, te podržava visoki stupanj integracije s vanjskim sustavima.
Generator je sinkroni s varijabilnim brojem okretaja, hlađen strujom zraka koja struji kroz zračni raspor. Strujanje zraka omogućuje ventilator za hlađenje u stražnjem dijelu
|
FOTO: ENERGO MEDIA
gondole. Ventilator uključuje sustav upravljanja ovisno o signalima koje prima s temperaturnog senzora koji mjeri temperaturu namota.
Sustav zakretanja gondole čine kuglični ležaj s vanjskim ozubljenjem i četiri ili više električna motor-reduktora. Frekvencijski pretvarač je četverokvadratni i tekućinom hlađeni.
Sustav monitoringa je koncipiran tako da verificira ili ukaže na potrebne korekcije u konstrukciji vjetroagregata. Pomoću ugrađenih senzora za mjerenje naprezanja, vibracija i temperatura vjetroagregata, te komunikacijske opreme, prate se stanja pojedinih komponenata i bilježe u bazi podataka. Ovaj sustav ukazat će na moguće probleme vjetroagregata i prije njihovog nastanka i time svesti neplanirane popravke opreme na minimum, smanjiti troškove održavanja, povećati raspoloživost vjetroagregata, te općenito produžiti vijek trajanja opreme.
Svaku vjetroelektranu prate
|
aktivnosti bez kojih nije moguće zamisliti njezin rad: Daljinsko upravljanje vjetroelektranom / vjetroagregatima; Servisiranje i održavanje vjetroagregata / vjetroelektrane, kako planirano, preventivno tako i neplanirano, korektivno održavanje, te Isporuka rezervnih dijelova.
Ove se aktivnosti uobičajeno provode na zahtjev naručitelja, ugovaraju se zajedno s izgradnjom vjetroelektrane, a počinju se obavljati odmah nakon završetka izgradnje, čim naručitelj preuzme postrojenje.
Ovakav pristup navedenim uslugama donosi dodatne prednosti samom naručitelju izgradnje vjetroelektrane, jer i nakon završene izgradnje zadržava proizvođača opreme / izvođača radova u obvezi održavanja postrojenja koje je izgradio. Izvođač izgradnje će, obavljajući usluge upravljanja i održavanja, svakodnevno pratiti rad vjetroelektrane, optimirati rad vjetroagregata, te provodeći redovno, planirano
|
održavanje vjetroagregata po unaprijed određenim propisima i postupcima, otklanjati pojave mogućih, nepredviđenih kvarova. Nadalje, obavljanjem radova u okviru korektivnog, neplaniranog održavanja, otklanjanjem svih nepredviđenih kvarova u najkraćem mogućem roku, izvođač radova minimalizirat će zastoje vjetroagregata i omogućiti kontinuirani rad vjetroelektrane. KONČAR – KET organizirao je cjelokupni proces upravljanja, servisiranja i održavanja vjetroelektrane na način koji omogućava maksimalnu zaštitu opreme uz svođenje gubitaka proizvodnje vjetroagregata na minimum.
Vjetroagregati su projektirani na takav način da se omogući brzo i efikasno održavanje, omogućen je jednostavan pristup svim dijelovima opreme, vodeći maksimalnu brigu o sigurnosti servisera i ostalog osoblja koje se bavi održavanjem. Radovi se organiziraju i obavljaju sukladno propisima definiranim u uputama proizvođača opreme i izvođača
|
radova. Ove aktivnosti obavljaju se u okviru redovitih vremenskih intervala, prema unaprijed predviđenim, ugovorenim terminima, a radove obavljaju djelatnici grupe KONČAR. Planirano održavanje vjetroagregata / vjetroelektrane obavlja se uvijek u razdobljima u kojima će zaustavljanje vjetroagregata vlasniku vjetroelektrane uzrokovati najmanji gubitak proizvodnje.
KONČAR-KET će na zahtjev naručitelja izvršiti isporuku rezervnih dijelova za svaku vjetroelektranu u najkraćem mogućem roku. U okviru navedenih ugovorenih aktivnosti upravljanja, servisiranja i održavanja koje KONČAR – KET ugovara u trajanju od najmanje 3-5 godina po završetku izgradnje, ugovorno će garantirati i određenu visoku raspoloživost vjetroagregata / vjetroelektrane kroz cijelo razdoblje valjanosti ugovora.
Za više informacija posjetite službene stranice: www. koncar-ket. hr
|
Uspješna referenca: VE Pometeno brdo •• Vjetroelektrana Pometeno Brdo projekt je na kojem su po prvi puta korišteni vjetroagregati koji su proizvedeni i dizajnirani u Hrvatskoj. Zaslužan za to je Končar koji je 2004. godine počeo sa razvojem svojega vjetroagregata, a nešto kasnije i sa razvojem projekta vjetroelektrane na kojoj će iste te vjetroagregate i primijeniti. Prvi prototip vjetroagregata snage 1 MW, KO-VA57 / 1 postavljen je 2008. godine. 2011. godine postavljeno je još 5 vjetroagregata istoga tipa, a 2012. i dodatnih 9 vjetroagregata- ukupno 15 vjetroagregata sa snagom od 15 MW. 2012. je također postavljen i jedan novi prototip vjetroagregata, K80 snage 2,5 MW. Od 1.1.2013. vjetroelektrana Pometeno Brdo radi svojim punim predviđenim kapacitetom sa ukupno instaliranih 16 vjetroagregata i 17,5 MW.
|
smart t & d infrastructures |
renewable integration & storage
|
smart metering ict & data management |
smart homes end-user engagement |