Najmanj zaželjena naložbena priložnost na svetu
Trgi v razvoju so trenutno najmanj zaželjen naložbeni razred na planetu. Celo svetovalci, ki so še pred kratkim zagovarjali trge v razvoju, so jim začeli obračati hrbet.
Umik izrednih ukrepov Federal Reserve prestrašil vlagatelje
Ena pomembnejših novic, ki je pretresla trge razvijajočih se držav, je umik stimulacij oz. odkupovanja obveznic finančnega ministrstva in vrednostnih papirjev na podlagi hipotek s strani Federal Reserve (Fed). Že decembra lani je Fed zmanjšal nakupe na 75 milijard dolarjev na mesec, januarja pa na 65 milijard dolarjev na mesec. Do konca leta naj bi dokončno prenehali z nakupi. Ko je Fed še stimuliral gospodarstvo, so bile obrestne mere v ZDA na rekordno nizkih ravneh in so vlagatelji svoja sredstva investirali na trge v razvoju, saj so nudili višje donose. Zdaj, ko so obrestne mere v ZDA višje (zahtevana donosnost 10-letnih obveznic se je zvišala iz 1,8% na 2,8%), so mnogi vlagatelji začeli vračati sredstva v ZDA, saj ameriške državne obveznice tradicionalno veljajo za varno naložbo. Tako vlagatelji prodajajo valute razvijajočih se držav in kupujejo dolarje.
Vlagatelji so februarja postali še bolj pesimistično razpoloženi glede trgov v razvoju. Večinoma izpostavljajo dogajanje na trgih v razvoju, kot glavno tveganje stabilnosti svetovnega gospodarstva. Mesečna anketa upravljavcem premoženja, ki jo izvaja Bank Of America Merrill Lynch je pokazala tudi, da so naložbe v denarju dosegle 4,8 odstotka, kar je najvišje po juliju leta 2012. Približno 29 odstotkov vprašanih meni, da morajo vlagatelji znižati svoje pozicije na trgih v razvoju, kar je rekordno nizko vse od leta 2001, ko se je začela delati raziskava. Raziskava je potekala med 175 upravljavci premoženja, ki skupaj upravljajo 456 milijard dolarjev sredstev. Največje tveganje prihaja iz Kitajske. Kar 40 odstotkov vlagateljev pričakuje upočasnjeno rast Kitajske v prihodnjih letih. Januarja je takih bilo 28 odstotkov.
Upočasnjevanje rasti se pričakuje tudi drugod po svetu. Približno 56 odstotkov vprašanih pričakuje okrepitev svetovnega gospodarstva. Še januarja je krepitev svetovnega gospodarstva pričakovalo 75 odstotkov vprašanih.
Evropske delnice po drugi strani postajajo vse bolj privlačne v očeh vlagateljev. Približno 40 odstotkov vprašanih pravi, da bodo investirali v evropske delnice. Povečalo se je tudi število vlagateljev, ki pričakujejo dvomestne donosnosti evropskih delnic.
Skladi zasebnega kapitala izkoriščajo priložnost
Kljub upočasnjeni rasti in veliko negotovosti na trgih v razvoju so skladi zasebnega kapitala močno povečali svoja sredstva, investirana na teh trgih. Vlagatelji se osredotočajo predvsem na privlačne cene delnic ter na dolgoročen potencial, ki je boljši kot pri razvitih gospodarstvih.
Približno osem tednov je minilo od začetka leta. Vlagatelji v delniške ter obvezniške sklade, ki sredstva vlagateljev investirajo na trge v razvoju, so od začetka leta iz teh skladov izplačali že 21 milijard dolarjev. Za primerjavo: v celotnem letu 2013 so vlagatelji iz teh skladov izplačali 15,2 milijardi dolarjev. Skladi zasebnega kapitala, ki so imeli letno akcijo zbiranja sredstev za investiranje na trge v razvoju, pa so zbrali za 32 odstotkov več sredstev kot lani. Za investiranje na trge v razvoju so skladi zasebnega kapitala letos zbrali že 6,5 milijarde dolarjev.
Izkušeni vlagatelji gledajo na padce, kot smo jim bili priča v začetku leta, kot na izjemne nakupne priložnosti.
7