8
V Sloveniji se tržita dva sklada, ki sredstva vlagateljev investirata izključno na mejne trge: Numerica Emerging Frontiers in Infond Frontier.
Vsi sovražijo trge v razvoju - čas je za nakupe
"Optimisti sovražijo trge v razvoju. Pesimisti sovražijo trge v razvoju. Tudi analitiki jih sovražijo. Menim, da je to odlično. ... Vrednotenja so privlačna," je pred kratkim povedal Brian Rogers iz T. Rowe Price.
Težko je nasprotovati njegovi izjavi. Trgi v razvoju so trenutno najbolj osovražen naložbeni razred na planetu. Celo svetovalci, ki so še pred kratkim zagovarjali trge v razvoju, so jim začeli obračati hrbet.
Z nekaj izjemami (kot je na primer Brazilski real), so valute trgov v razvoju zelo poceni. Eden izmed ekstremnih primerov je Južnoafriški rand, ki je podcenjen za 66 odstotkov. Bi se lahko še dodatno pocenil? Seveda. Ampak možnost za to je občutno nižja, kot je bila pred dvemi leti, ko so bile valute trgov v razvoju drage.
Poceni so tudi delnice držav v razvoju. Skoraj po vseh kazalcih, ki se uporabljajo, so delnice držav v razvoju močno podcenjene v primerjavi z delnicami razvitih držav. Podcenjene so tudi v primerjavi z zgodovinskimi povprečji: glede na raziskavo Deutsche Bank, je MSCI Emerging Markets Index podcenjen za 23 odstotkov glede na 10-letno knjigovodsko ceno.
Visoko tveganje spremlja visok potencial
Tveganje, ki ga sprejmejo vlagatelji pri investiranju na trge v razvoju, je znano. In ne glede na to, katero državo podprete, ostane tveganje na visoki ravni. Poleg političnega tveganja, ki je na teh trgih višje, je prisotno še valutno tveganje, saj so trgi v razvoju podvrženi visoki volatilnosti nacionalnih valut. Kljub temu pa analitiki na daljši rok na teh trgih pričakujejo najvišjo rast. Vlagateljem priporočajo investiranje na te trge za obdobje, ki je daljše od sedmih ali celo desetih let, saj se na tak način najlažje izognejo kratkoročnim tveganjem, ki se pojavaljajo.
Glede trgov v razvoju sta optimistična tudi Roubini ter Mark Mobius. Oba izpostavljata predvsem države, ki spadajo med mejne trge. Te so: Južna Koreja, Filipini, Malezija, Poljska, Čile, Kolumbija, Peru, Mehika, Kenija, Ruanda in nekatere države Bližnjega Vzhoda. Te države naj bi imele manj makroekonomskih, političnih in finančnih težav ter ponujale boljše razmerje med pričakovanim donosom za sprejeto tveganje.
Zadnje padce bi lahko vlagatelji izkoristili za cenejše nakupe točk skladov, ki sredstva vlagateljev investirajo na trge v razvoju.
Medtem, ko so bile Indija, Indonezija, Brazilija, Tučija in Južna Afrika med tistimi, ki jih je januarsko dogajanje na valutnih trgih prizadelo najbolj, je možnosti za večjo krizo malo, pravi Roubini v svoji objavi na strani Project Syndicate.
"Vse te države imajo fleksibilno valuto, ogromno rezerv za spopadanje z odtekanjem kapitala in malo valutne neusklajenosti (dolg v dolarjih in evrih predstavlja majhen del celotnega dolga)," dodaja Roubini, ki je sicer znan kot velik pesimist.
"Večinoma imajo zdrav bančni sistem, njihov javni in zasebni dolg pa je še vedno na nizki ravni. Tako je tveganje insolventnosti nizko," še dodaja.
Roubini meni, da je ves optimizem glede trgov v razvoju najverjetneje upravičen, saj v prid temu govorijo tudi fundamenti. Obenem pa svari vlagatelje, naj v prihodnjih dveh letih pričakujejo povišano volatilnost na teh trgih.
Roubini je sicer že v začetku januarja izrazil optimizem glede razvijajočih se držav. Izpostavil je predvsem frontier trge. "Tveganja zaradi težav v območju evra, novega zaprtja vlade v ZDA, trdega pristanka Kitajske in možnosti vojaškega spopada na Bližnjem Vzhodu so v 2014 veliko manjša. Večina razvitih gospodarstev vseeno ne bo izkoristila vsega potenciala rasti v 2014, ampak bodo kljub temu beležili rast," je povedal Roubini.
Optimističen je predvsem glede ZDA ter mejnih trgov. Izpostavlja revolucijo na energetskem trgu, izboljšanje na trgu dela, izboljšanje na trgu nepremičnin ter vrnitev proizvodnje nazaj v ZDA.
Roubini: Malo možnosti za večjo krizo na trgih v razvoju
Klemen Kokalj