Konec obdobja varnega upokojevanja
Glede na izsledke raziskave "The Savings & Investment Policy (TSIP)", bo leto 2035 predstavljalo prelomno točko za upokojevanje. Od 40-ih let prejšnjega stoletja, kljub rasti prihodkov in premoženja, ljudje vse manj varčujejo in več zapravljajo. Ta trend bo najbolj vplival na tiste, ki se bodo upokojevali po letu 2035. Če ne bomo ukrepali, bodo 'babyboomerji' zadnja generacija, ki se bo upokojila razmeroma varno.
Po mnenju raziskovalcev, potrošniki radi spregledamo dejstvo, da za lastno finančno varnost bomo morali odgovarjati sami. Zato tudi ne varčujemo dovolj ali pa sploh ne. Raziskava (TSIP), ki so jo delali v Veliki Britaniji, kaže na to, da približno 30 odstotkov vseh gospodinjstev sploh nima privarčevanih sredstev. Še 20 odstotkov ima privarčevanih tako malo sredstev (pod 1.500 funtov), da bi se morali zadolžiti ob prvem nepredvidljivem strošku. Torej, najmanj polovica vseh gospodinjstev v VB ne varčuje oz. nima privarčevanih dovolj sredstev niti za nepredvidljive dogodke, kar je zelo zaskrbljujoč podatek.
Na podlagi vseh zbranih podatkov analitiki sklepajo, da se tisti, ki so danes stari okoli 40 let, bodo upokojevali s približno tretjino manj sredstvi, kot tisti, ki so danes stari okoli 50 let. Mladim do 25 let kaže še slabše.
Američani bodo delali dlje
Tudi raziskava Employee Benefit Research Institute (EBRI), ki so jo leta 2011 naredili v ZDA, je pokazala podoben rezultat. Raziskava kaže na to, da bodo Američani morali delati dlje kot so to sprva načrtovali, saj jih bo veliko moralo delati do 70. ali celo 80. leta, da si bodo lahko privoščili upokojitev, pravi raziskava "The Impact of Deferring Retirement Age on Retirement Income Adequacy" (Vpliv odloga upokojitvene starosti na dohodke po upokojitvi).
Udeležence raziskave so razdelili v štiri skupine na podlagi dohodkov med delovno dobo, od najnižjih do najvišjih dohodkov. Raziskava je bila narejena na podlagi stanja, zastavljenih ciljev in nekaj drugih spremenljivk ameriških varčevalcev v programu 401(k). Raziskava je pokazala, da bodo morali tisti z najnižjimi dohodki delati do svojega 84. leta, preden bodo imeli vsaj 50-odstotno možnost uspešne upokojitve.
Tisti, ki spadajo v drugo skupino po višini dohodkov, bodo morali delati do svojega 76. leta, preden bodo imeli 50-odstotno možnost uspešne upokojitve. Tisti iz tretje skupine bodo morali delati do 72. leta, da bi imeli 50-odstotno možnost uspešne upokojitve. Tisti z najvišjimi dohodki se lahko upokojijo že pri svojem 65. letu s 50-odstotno možnostjo, da bodo lahko uspešno financirali svojo upokojitev.
Se boste upokojili ali predali?
"Varčevanje je dobra stvar, sploh če so to zate storili že tvoji starši," je enkrat izjavil Winston Churchill. In ni se motil. Današnji upokojenci po svetu žanjejo sadove varčevalnih navad preteklih generacij. Situacija se bo kmalu obrnila. Generacija, ki se bo upokojevala okoli leta 2035, bo ena izmed najbolj revnih do zdaj.
18