Naložbeni magazin Vzajemci julij 2014 | Page 7

7

Myhajlo Todurov

Zadnja, naložba z nizko korelacijo z gibanjem trga, je od letos dostopna tudi na slovenskem trgu. Govorim o skladih AC Risk Parity, ki bi se med zadnjo krizo izkazali za dobro izbiro (graf spodaj) za vlagatelja. Risk Parity je na slovenskem trgu posebnost predvsem zato, ker pri diverzifikaciji sredstev ne uporablja standardnega pristopa razpršitve premoženja 60:40, ampak stremi k temu, da diverzificira tveganje, ki ga posamezen tip naložbe predstavlja. Sredstva sklada upravljavci razpršijo med kratkoročne depozite, surovine, delnice in državne obveznice. Vsak od naložbenih tipov pa k tveganju celotnega portfelja prispeva 25 odstotkov. Ker so prej našteti tipi naložb med seboj nizko korelirani, predstavljajo dobro izbiro predvsem za negotovo obdobje. K stabilnosti portfelja prispevajo svoje tudi v drugih okoljih.

Pred kratkim smo se z upravljavcem sklada AC Risk Parity, Arminom Gudatom, pogovarjali tudi na Vzajemcih. Intervju si lahko preberete tukaj.

Ne postanite ovca

Ne glede na to, za kaj se boste odločili, ne smete pričakovati neprekinjene rasti. Na korekcije se morate pripraviti, tudi če to pomeni, da boste ob padcih kupovali cenejše vrednostne papirje. Kot je že večkrat poudaril Warren Buffett: »Kupuj, ko so vsi prestrašeni in prodaj, ko so vsi navdušeni.« In ravno to je največja težava povprečne osebe, saj je delovanje v nasprotju s čredo izjemno težko. Težko si je tudi priznati, da se pogosto obnašamo kot ovce. Čredni nagon je pri ljudeh predvsem posledica pohlepa in strahu. V obeh stanjih je naš razum precej blizu ničle.

Še najbolj kar lahko storite, je to, da si priskrbite drugo mnenje. To lahko dobite od finančnega svetovalca ali izkušenega vlagatelja, ki mu zaupate. Izkušeni vlagatelji poznajo pravilo, ki pravi, da se je treba za uspešno vodenje naložb od teh čustveno distancirati, saj pretirana čustvena vpletenost pogosto vodi v iracionalne odločitve.

Dober finančni svetovalec vam bo znal ustrezno prerazporediti sredstva in tudi poiskati naložbe, ki bodo rasle tudi v času korekcije. Zavedati se je treba, da so priložnosti na trgu vedno prisotne. Korekcija pomeni samo to, da je teh manj. Le najti jih je treba.

Prispevek izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva spletne strani. Za več informacij pišite na [email protected].