Naložbeni magazin Vzajemci julij 2014 | Page 25

25

Pogledi upravljavcev

Je Rusija privlačna?

Mark Mobius je junija izjavil, da kupuje ruske delnice. Mark Mobius velja za enega izmed najboljših investitorjev, ko je govora o državah v razvoju. Povedal je, da rusko gospodarstvo potrebuje denar tujih vlagateljev za rast in si ne more privoščiti dejanj, ki bi odgnala tuje vlagatelje. Zaradi tega, pravi Mobius, predstavlja padec vrednosti ruskih delnic dobro nakupno priložnost. "Ruske delnice kupujemo ker so poceni," je dodal Mobius. Analitike in upravljavce vzajemnih skladov slovenskih družb za upravljanje smo vprašali …

… ali se z njim strinjate? Kakšen potencial predstavlja naložba v ruske delnice ter kakšna tveganja?

Damjan Kovačič, KBM Infond:

Lahko se strinjamo, da so v cenah ruskih delnic že zajeti (skoraj) vsi negativni scenariji, zato bi vsaka dobra novica, posebej trajna rešitev odnosov z Ukrajino, lahko pomenila privlačno nakupno priložnost. Vseeno moramo upoštevati, da so bile ruske delnice tudi pred krizo fundamentalno najbolj podcenjene in v nemilosti vlagateljev. Zato si dolgoročno vzdržno rast tečajev ruskih podjetij težko predstavljamo brez strukturnih reform in izboljšanja korporativnega upravljanja.

Ekipa ALTA Skladov:

Da, ruski kapitalski trg je poceni in je poceni že kar nekaj let. Po zadnjem zapletu z Ukrajino se bolj malo vlagateljev odloča za ponoven vstop v ruske naložbe ne glede na to, da kotirajo pri večkratniku P/E 6,4. Treba je spremljati rusko gospodarsko sliko in na podlagi tega videti ali se splača vstopiti. Glavne posledice rusko-ukrajinske krize in uvedbe milejših sankcij s strani EU in ZDA so bile predvsem padajoče valute v obeh državah in upočasnitev ruske gospodarske rasti. Ruska centralna banka je v marcu ukrepala z dvigom obrestne mere (za 150 bazičnih točk), da bi preprečila nadaljnje padanje tečaja in s tem dala jasen signal, da bo v primeru večjega padanja valute še nadaljevala z restriktivno politiko vodenja monetarne politike. Z dvigom obrestne mere se je tako podražilo zadolževanje ruskih podjetij kot tudi upočasnitev gospodarske rasti. Padanje rublja škodi predvsem podjetjem, ki delujejo lokalno, kot tudi podjetjem, ki izvažajo v Rusijo, medtem ko domačim izvoznikom (večja državna podjetja iz sektorja nafta in plini ter materiali) padanje rublja še koristi. Torej bo potrebno za oživitev ruskega gospodarstva počakati tudi na znižanje obrestne mere in seveda umiritev razmer. Edino v prid ruskem gospodarstvu govorijo višje cene nafte.

Sašo Ivanović, Triglav Skladi:

Glede na rezultate poslovanja, so ruske delnice med najbolj podcenjenimi na svetu. To se je dogajalo tudi v preteklosti, predvsem zaradi nepredvidljive politične situacije. Trenutna geopolitična trenja zaradi spora z Ukrajino so vplivala na nižanje cen delnic v Rusiji predvsem ob koncu februarja in začetku marca, sedaj pa so se nivoji že dvignili na raven pred krizo. Ne glede na nizka vrednotenja, se Ruske delnice še nekaj časa ne bodo izenačile s povprečjem ostalih trgov, predvsem zaradi nepredvidljive politike. Če ruske delnice predstavljajo dobro nakupno priložnost, se moramo zavedati, da nosijo tudi nadpovprečno tveganje.