Naložbeni magazin Vzajemci julij 2014 | Page 24

24

Damjan Kovačič, KBM Infond:

V drugi polovici leta bi morebitni naftni šok sicer lahko presekal idilično vzdušje na naftnih in delniških trgih, vendar pa se nam v tem trenutku to ne zdi posebej verjetno. Kljub temu smo v zadnjem času vse bolj zaskrbljeni zaradi povečanih geopolitičnih tveganj, ki jih predstavljajo nerešeni konflikti v Iraku, Egiptu, Ukrajini, Siriji pa tudi Argentini, Venezueli, Afganistanu in napetosti v Južnokitajskem morju. Vsak posamični spor zase ne more zamajati svetovnih finančnih trgov, skupaj pa lahko povzročijo veliko škode svetovni trgovini in finančnim trgom.

… vsaka kriza ponudi tudi naložbene priložnosti. Kje vidite priložnosti, v kolikor bo nasilje v Ukrajini in v Iraku trajalo dalj časa? Kje vidite priložnosti, v kolikor bo nasilje v Ukrajini in v Iraku končano relativno hitro?

Saša Dragonja, NLB Skladi:

Priložnost bi v primeru zaostrovanja rusko-ukrajinskih in iraških sporov lahko bile delnice energetskih podjetij. Čeprav so nedavni nemiri na srednjem Vzhodu in rusko zadrževanje zemeljskega plina kot ekonomsko orožje v sporu z Ukrajino vnesli nekaj zaskrbljenosti, so hkrati povzročili nadpovprečno rast delnic energetskih podjetij. V ozadju za to sta dva razloga: višje cene energentov dvigujejo prihodke proizvajalcev, poleg tega pa zaradi geopolitičnih sporov postajajo bolj privlačne tuje, predvsem ameriške energetske družbe, ki so usmerjene v raziskave in pridobivanje energentov.

Ekipa ALTA Skladov:

Največje priložnosti v primeru umiritve razmer vidimo v podcenjem ruskem trgu.

Luka Flere, KD Skladi:

Če bi kriza v Iraku in v Ukrajini trajala dalj časa, bi bilo to negativno za bolj tvegane oblike naložb in države, močno odvisne od energetskih virov, saj bi zelo verjetno cena nafte porasla. Glede na to, da priporočamo povečano utež v delniških naložbah, bi v tem primeru najbolje izgledal ameriški trg, ki ima percepcijo bolj varnega pribežališča, na drugi strani pa država postaja čedalje bolj energetsko neodvisna. V primeru hitre rešitve bi po našem mnenju lahko nadpovprečno zrasli trgi v razvoju, vključno z Rusijo.

Sašo Ivanović, Triglav Skladi:

Kot že omenjeno, ne vidimo večjega vpliva kriz v Ukrajini in Iraku na svetovne kapitalske trge, zato tudi ne večjih priložnosti. Ugoden razplet obeh kriz bi kratkoročno lahko nekoliko dvignil delniške trge, dolgoročno pa bo bolj pomembna makroekonomska slika.

Izidor Jerman, Alpen Invest:

Ukrajinska borza je letos že zrasla skoraj za 50 %, tako da je prva priložnost že mimo. V primeru, da se kriza dejansko povsem konča potem lahko pričakujemo še nadaljnjo rast. Še največ možnosti vidim pri ukrajinski valuti, ki se po začetku krize, ko je vrednost padla (v primerjavi z evrom) za 30 %, še ni opomogla.

Kar se tiče iraške krize, pa večjih priložnosti na globalni ravni ne vidim.

Damjan Kovačič, KBM Infond:

Redkokateri vlagatelj se zaveda, da sta ukrajinska in argentinska borza letos v samem vrhu po donosih, kljub vojaškim spopadom v Ukrajini in finančnem kaosu v Argentini. Tudi po stabilizaciji razmer bodi ti trgi ostali nelikvidni in težko dostopni, in kot taki neprimerna naložba za povprečnega vlagatelja.

Uredništvo Vzajemci.com