17
najbolj zanimivo, kako hitro se bo cenil tečaj evra. Če bi tečaj evra do konca leta zdrsnil pod 1,30 dolarja, inflacija v evroobmočju pa bi se dvignila na okoli 1 %, bi to pomenilo pomembno etapno zmago za ECB. V drugi polovici leta torej pričakujemo, da bo tečaj EUR/USD postopno drsel proti 1,30, čeprav bo tudi pri tej vrednosti evro še vedno za okoli 10 % precenjen glede na pariteto kupne moči.
Ekipa ALTA Skladov:
Poznavalce finančnih trgov v letošnjem letu preseneča tako močan evro proti ostalim svetovnim valutam. To si lahko razlagamo z denarnimi prilivi v delniške in obvezniške finančne sklade, ki vlagajo v Evro območje, pozitivnimi pričakovanji o okrevanju evropskega gospodarstva in delovanjem evropske centralne banke (ECB), ki do pred kratkim ni bila tako stimulativna kot je bila ameriška ali japonska centralna banka. Do konca leta pričakujemo apreciacijo dolarja proti meji 1,33 za evro. Monetarna politika ameriška centralne banke (FED) bo do konca leta postala manj ohlapna in lahko pričakujemo dvig obrestnih mer prej kot so splošna pričakovanja. ECB je na drugi strani šele na začetku sproščanja monetarne politike in trenutne nizke obrestne mere lahko pričakujemo tudi v celotnem letu 2015, če ne tudi v 2016. Vzrok je v nizki gospodarski rasti, visoki nezaposlenosti in zadolženosti evropskega gospodarstva.
Sašo Ivanović, Triglav Skladi:
Vse analize in napovedi že dlje časa kažejo na to, da bi ameriški dolar moral pridobivati na vrednosti, predvsem glede na pričakovane razlike v prihodnjih obrestnih merah med ZDA in Evropo. Moramo pa vedeti, da bi to vplivalo na poslabšanje konkurenčnosti ameriških izvoznih podjetij, zato marsikomu ni v interesu, da dolar prehitro pridobi na vrednosti. Še vedno smo na stališču, da se bo dolar dolgoročneje krepil, kar ne bo nujno vidno že v drugi polovici letošnjega leta.
Primož Cencelj, KD Skladi:
Vrednost evra je odvisna od številnih faktorjev. V prvem delu leta so bili drugi faktorji (razpršitev deviznih rezerv centralnih bank, povpraševanje po evropskih sredstvih) močnejši od monetarne politike centralnih bank. V drugi polovici leta pričakujemo močnejši dolar.
Uredništvo Vzajemci.com