16
Vrednost evra proti dolarju se ne odziva na ukrepe centralnih bank. Po ukrepanju Evropske centralne banke se je vrednost evra naglo znižala in se nato v roku nekaj dni vrnila nazaj na vrednost pred ukrepanjem ECB. Na drugi strani pa zaostrovanje denarne politike Federal Reserve nima večjega vpliva na vrednost dolarja. Upravljavce in analitike slovenskih družb za upravljanje smo vprašali ...
Kaj se dogaja z valutnim križem EUR/USD?
Uredništvo Vzajemci.com
gospodarstva EU lahko izjemno boleč v kolikor ECB ne bo ustrezno ukrepala. Podobno se je dogajalo na Japonskem sredi 80-ih let prejšnjega stoletja, potem ko BOJ ni ustrezno ukrepala in Japonska se je znašla v dveh desetletjih negativne gospodarske rasti in deflacije, ki je pustile uničujoče posledice, ki se odražajo v gromozanskem javnem dolgu (okrog 200 % BDP).
V kolikor ECB ne bo agresivno reagirala, tudi z t.i. nekonvencionalnimi prijemi, deflacija za države EU lahko pomeni dolgotrajno stagnacijo gospodarstva. Po drugi strani pa bi z agresivno denarno politiko znižali vrednost Evra, kar bi evropsko gospodarstvo naredilo konkurenčnejše na globalni ravni in posledično bi države iz t.i. mediteranske naveze lažje izšle iz krize na pot gospodarskega okrevanja.
Damjan Kovačič, KBM Infond:
Ukrep ECB ocenjujemo kot nekoliko prepozno, vendar dobrodošlo ofenzivo v boju proti deflaciji. V primeru, da se inflacija v evroobmočju ne bo dvignila na okoli 1 %, bodo morali v Frankfurtu razmišljati tudi o dodatnih stimulativnih ukrepih, to je masovnih odkupih državnih in hipotekarnih obveznic, ki jih poznamo pod imenom kvantitativno sproščanje QE.
Primož Cencelj, KD Skladi:
Glede na izjemno nizka inflacijska pričakovanja smo že dolgo časa pričakovali znižanje obrestnih mer v Evropi in predstavitev drugih nestandardnih ukrepov. V drugem delu leta pričakujemo, da bo ECB vložila veliko truda v popravljanje transmisijskega mehanizma (stresni testi in AQR bank, TLTRO, odkupi ABS SME in potencialno QE). Vsi ti ukrepi bodo podpirali evropski obvezniški trg in približali jug severu.
Saša Dragonja, NLB Skladi:
Ukrepi ECB so predvsem signal, da ECB ostaja v trdno oporo gospodarskemu okrevanju v Evropi. Takšni ukrepi močno zmanjšujejo negotovost, kar je kratko in srednjeročno za kapitalske trge izjemno spodbudno.
... kje vidite razloge za takšno gibanje valutnih tečajev? Kakšna so vaša pričakovanja za gibanje valutnega križa EUR/USD v drugi polovici letošnjega leta?
Saša Dragonja, NLB Skladi:
V ZDA bi trenutno težko govorili o zaostrovanju denarne politike, namreč kljub zelo solidnemu gospodarskemu okrevanju zaenkrat FED ohranja izjemen obseg monetarnih spodbud, t.i. tapering pa je le malenkost omejil dodatne monetarne spodbude.
V drugi polovici letošnjega leta pričakujemo postopno apreciacijo USD glede na EUR, saj je glede na stopnjo gospodarskega okrevanja pričakovati, da bo FED postopno pričel udejanjati postopen umik denarnih spodbud in da bo to storil pred ECB.
Izidor Jerman, Alpen Invest:
Gibanje valutnih tečajev je včasih svet zase in sam trend ni povsem logičen (na prvi pogled). Glavni razlog za to, da vrednost dolarja v primerjavi z evrom ni rasla je v tem, da trg dejansko (za enkrat) še povsem ne verjame, da bo FED pričel z zaostrovanjem denarne politike v bližnji prihodnosti.
Naša pričakovanja do konca leta so, da se bo valutni križ EUR/USD gibal v koridorju med 1.40 in 1.30, in menimo, da se bo bolj približeval meji 1.30 kot 1.40. Trenutno smo še vedno v trendu rasti dolarja, ki se je začel novembra 2008, tako da pričakujemo zmerno rast dolarja. Kot zanimivost lahko omenimo, da se dolar v primerjavi z evrom (pred tem z nemško marko) giblje v povprečju v osem letnih ciklih in tokratni cikel trenutno traja slabih šest let.
Damjan Kovačič, KBM Infond:
Kako učinkoviti bodo stimulativni ukrepi ECB ni mogoče predvideti; poleg nekoliko nižjih obrestnih mer in pozitivnih učinkov na delniških trgih bo najbolj zanimivo, kako hitro se bo cenil tečaj evra. Če bi tečaj evra do konca leta zdrsnil pod 1,30 dolarja, inflacija v evroobmočju pa bi se dvignila na okoli 1 %, bi to pomenilo pomembno etapno zmago za ECB. V drugi polovici leta torej pričakujemo, da bo tečaj EUR/USD postopno drsel proti 1,30, čeprav bo tudi pri tej vrednosti evro še vedno za okoli 10 % precenjen glede na pariteto kupne moči.