13
I. polletje 2014
Za nami je prvo polletje letošnjega leta, ki so ga zaznamovali številni nemiri po svetu, povečano zanimanje vlagateljev za države v razvoju ter ukrepanje Evropske centralne banke (ECB). Delniški indeksi po svetu so dosegali rekordne vrednosti, Ljubljanska borza pa je letos ena izmed najbolj donosnih na svetu. Analitike in upravljavce vzajemnih skladov slovenskih družb za upravljanje smo vprašali …
Pogledi upravljavcev
… kako bi ocenili prvo polovico leta ter kako se to sklada z vašimi pričakovanji?
Izidor Jerman, Alpen Invest:
SLOVENIJA: Slovenski delniški trg se je v prvi polovici gibal povsem z našimi pričakovanji, kajti delnice so bile močno podcenjene in privatizacija podjetij se je v prvi polovici leta končno premaknila »od besed k dejanjem«. Pri Alpen Invest smo bili vedno mnenja, da ko bodo prvi privatizacijski procesi zaključeni, bo borzo »pognalo v nebo« in ravno to se sedaj tudi dogaja. Pri tem je potrebno omeniti, da cene delnic še vedno predstavljajo diskont v primerjavi s tujo konkurenco v širši regiji kot tudi na razvitih trgih.
RAZVITI TRGI: Zmerna rast v letošnjem letu je zgolj nadaljevanje trenda, ki se je začel marca leta 2009. Ukrepi centralnih bank so vsekakor pripomogli k optimizmu in čedalje več denarja se iz t.i. varnih naložb (državne obveznice in bančni depoziti) seli na delniške trge. Za razliko od leta 2000, ko je se je zgodil t.i. tehnološki balon, trenutno cene delnic povsem realno odražajo stanje v gospodarstvu, za katerega je večina mnenja, da se je končno izvilo iz primeža velike finančne krize.
TRGI V RAZVOJU: Pričakovali smo, da bodo trgi v razvoju slej ko prej začeli pridobivati na vrednosti, kajti zadnji dve leti so bili povsem v podrejenem položaju v primerjavi z razvitimi trgi. Zaradi upočasnjene rasti kitajskega gospodarstva, velikega upada gospodarske aktivnosti v Braziliji, ponovne dolžniške krize v Argentini, geopolitične krize v Turčiji, so vlagatelji naložbe iz previdnosti umikali iz teh trgov in jih selili v »varni objem« državnih obveznic razvitih držav. V prvi polovici letošnjega leta se je sentiment spremenil in delnice trgov v razvoju ponovno beležijo zavidljivo rast.
Luka Gubo, Numerica Partners:
Delniški trgi razvitega sveta nadaljujejo s svojim trendom rasti, medtem ko visoka negotovost ostaja predvsem na trgih v razvoju. Ohlapna monetarna politika in višja gospodarska rast sta pozitivno vplivali na nadaljevanje rasti cen na razvitih trgih. Določene borze že kažejo znake pregrevanja in precenjenosti, kar pomeni, da bodo donosi na teh trgih v prihodnje podpovprečni.
Na drugi strani ostajajo trgi v razvoju relativno podcenjeni. Razlogov za to je več. Na Kitajskem je še vedno v ospredju strah pred potencialno bančno krizo, saj so banke premočno izpostavljene kreditnim tveganjem, predvsem v nepremičninskem sektorju. V Rusiji je ukrajinska kriza še dodatno pocenila delnice, investitorji se jih sistematično izogibajo – zaradi tega se verjetno tam skriva kakšna dobra naložba. Tudi drugod po svetu ostajajo določena tveganja, ki močneje vplivajo na vrednotenje delnic na teh trgih, v povprečju bi pa lahko rekli, da so trgi v razvoju podcenjeni in lahko tam pričakujemo nadpovprečne donose na srednji oz. daljši rok.
Po pričakovanjih je prišlo do znižanja zahtevane donosnosti na državne obveznice tako v ZDA, kot tudi v Evropskih državah. Ameriške obveznice so pred enim letom močneje upadle (zahtevana donosnost je poskočila) prav zaradi namiga o končanju ohlapne monetarne politike. V letošnjem letu so investitorji spoznali, da konec kvantitativnega sproščanja ne bo pomenilo skoka obrestnih mer in posledično se je zahtevana donosnost znižala. Stabilizacija razmer v EU pa je povzročila močno konvergenco obrestnih mer med državami članicami – razlike v zahtevanih donosnostih na obveznice različnih držav so na najnižji ravni po začetku krize. Na višje zaupanje v evro-sistem je vplivala tudi bančna unija, ki je v nastajanju.