12
Uredništvo Vzajemci.com
Slovenija zadnja leta pada na mednarodnih lestvicah konkurenčnosti. Kakšni bodo vaši ukrepi za zagotovitev večje konkurenčnosti in zanimivega okolja za privabljanje novih investicij?
Moram reči, da smo zaradi aktualnosti tega vprašanja dopolnili naš program s konkretnimi ukrepi. Naš ključni cilj je ustvarjanje in ohranjanje kakovostnih delovnih mest. Zato moramo pospešiti gospodarsko okrevanje, povečati konkurenčnost in inovativnost naše ekonomije ter pametno poskrbeti za uresničevanje razvojnih potencialov Slovenije. To pomeni da potrebujemo stabilno, predvidljivo in zanesljivo politično, poslovno in davčno okolje, če želimo okrepiti tuje in domače investicije. Mi torej davkov ne bomo višali.
Zavzemal se bom za to, da bo stisk roke poštenih partnerjev nekaj veljal, da bo lahko razumljen kot jamstvo za korekten posel, ki bo v korist državi, njenim podjetjem, ljudem in njihovim delovnim mestom, ne le peščici kapitalskih plenilcev. Pogoltnost slednjih botruje upadanju slovenske konkurenčnosti. Socialni demokrati se zavzemamo za transparentnost. Pomembno stabilnost, tudi politično, smo zagotavljali v vladi. Zavedamo se, da je za tuje investitorje pomembno vedeti, da vlada čez eno leto ne bo padla, da njena naslednica ne bo na slabše spreminjala politike, davkov in drugih pogojev. Med naše ukrepe na tem področju sodi tudi reforma sistema javnega naročanja, ki je srčika korupcije. Ta ni le slovenski problem, a pometajmo pred svojim pragom. Delujoča pravna država, boj proti gospodarskemu kriminalu in korupciji, preprečevanje sive ekonomije in izboljšanje pravnega sistema za hitrejše reševanje gospodarskih sporov bodo med našimi ključnimi ukrepi. Tu je seveda še učinkovit zaseg protipravno pridobljenega premoženja, s katerim imajo težave v nekaterih strankah.
Mi bomo delali za delujočo državo, ki bo stopila na prste korupciji in kriminalu, ljudem in gospodarstvu pa zagotovila stabilno in predvidljivo okolje. Za enostavnejši, preglednejši, logičen in življenjski pravni sistem. Naše vodilo je namesto države, ki onemogoča, zagotoviti državo, ki omogoča vsem.
Kaj pa nepremičninski trg?
Z novo stanovanjsko politiko nameravamo omogočiti razvoj trga najemniških stanovanj za dostopno rešitev stanovanjskega problema in zagotoviti spodbude za prenovo objektov za večjo energetsko učinkovitost in kakovost bivanja. Preko bank in rasti zaposlovanja mladih lahko spodbudimo kreditiranje nakupa nepremičnin in tako omogočimo mladim, da pridejo do stanovanja in načrtujejo svoje družine.
Kakšni so vaši cilji v naslednjem mandatu, če ga dobite in kdo bodo vaši partnerji?
Slovenija potrebuje povezovanje, konstruktiven dialog in socialno integracijo. V stiski nam politikom državljani to vedno z odličnim zgledom tudi pokažejo. V SD nameravamo slediti temu. Naš program gradi na tem, v povezovanju in sodelovanju s Solidarnostjo in Desusom v socialdemokratskemu bloku za vse generacije. Veseli me, da imamo znotraj njega večino skupnih točk. Volivci in tuji partnerji tako vedo, za kaj se zavzemamo in kako bomo to udejanjili. To daje dobro popotnico za nadaljnje konstruktivno sodelovanje v dobrobit Slovenije in njenih državljanov. Smo za nacionalno blaginjo, o kateri smo si bili ob osamosvojitvi tako enotni. Vrniti želimo optimizem, pozitivno klimo in ambicije.
S trdnimi temelji dokazujemo, da to zmoremo. 10 let po članstvu v EU moramo spoznati, da je naša nekdanja strateška vizija postala sredstvo, s katerim moramo doseči nove cilje. Potrebno je zavedanje, da imamo pravico, tako kot druge države, da uveljavljamo naše interese. S potrebno močno podporo na volitvah bomo to tudi uresničili. Naša moč je v tem, da znamo in želimo sodelovati, da smo pripravljeni preseči majhne razlike, ki imajo lahko znatne posledice. Ne smemo misliti, da množica novih strank z neznanimi programi in vrednotami nujno krepi demokracijo. Nove stranke so na evropskih volitvah znova pokazale pravi obraz. Zato je pred državljani jasna in preprosta izbira: napredna vlada za zaščito slovenskih delovnih mest ali konservativna vlada, ki vse prepušča trgu.
Nove stranke, ki nastajajo vsak mesec, za katere ne vemo, ali bodo končale levo ali desno, stranke velikih pričakovanj in šibkih prepričanj, niso pravi odgovor za slovensko vlado, ki potrebuje stabilno strategijo gospodarstva ter zaščito in ustvarjanje novih delovnih mest. Socialni demokrati nismo maček iz žaklja. Naše karte so odprte, ve se, da se borimo za socialno državo in smo branik pravne države. Smo zagovorniki dostopnih in kakovostnih javnih storitev, pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja ter izobraževanja, ki je ključnega pomena za nadaljnji razvoj Slovenije. V državni upravi ne vidimo nasprotnika, ampak partnerja, ki bo učinkoviteje služil državljanom in gospodarstvu. S programom za vse generacije smo poiskali odgovore, z dejanji in številkami pa dokazali, da zmoremo in da se znamo dogovarjati. To želimo še uspešneje uresničevati v prihodnje.
Nemčija, Nizozemska ali Francija. S pomočjo visoko likvidnih finančnih instrumentov nato zgradimo naš portfelj. Kot sem že omenil v prejšnjem odgovoru, obveznice bodo v strategiji Risk Parity vedno imele svojo vlogo. Tako iz vidika diverzifikacije, kot tudi iz vidika razmerja tveganje/donos - razlika v donosu med kratkoročnimi in dolgoročnimi obrestmi -, kjer je ta uporabljen za generiranje donosa za naše vlagatelje.
Strategija Risk Parity je v letu 2013 imela težko poletje. V drugem četrtletju, prvič po več desetletjih, je strategija prinesla ničelno oz. negativno donosnost. Strategija je sicer do danes nadoknadila izgubo, ampak kaj se je zgodilo junija? Ali obstaja verjetnost, da se bo dogodek ponovil?
Lanski junij je bil res zelo zahteven mesec: vsi 4 naložbeni razredi - ki sicer imajo zelo nizko stopnjo korelacije - so postali visoko korelirani in se istočasno usmerili navzdol. Tak dogodek je zelo redek. Visoka stopnja korelacije med obveznicami in delnicami ter močan padec samo v roku enega meseca se je od leta 1928 do danes zgodil 9-krat, vključno z dogodkom junija, prejšnjega leta. Do stanja, ko delnice in obveznice istočasno močno rastejo, je v istem času prišlo 11-krat. Tovrstni dogodki so kratkotrajni in jim skoraj vsakič sledi obdobje močne rasti, saj postanejo (iz vidika tveganja) ti naložbeni razredi bolj privlačni za vlagatelje.
Kateremu tipu vlagateljev bi priporočili sklade AC Risk Parity?
Čeprav so skladi AC Risk Parity zaradi svoje oblike zelo likvidni, so najbolj primerni za vlagatelje z vsaj srednjeročnimi cilji. Skladi generirajo pozitivne donosnosti v veliko okoljih, istočasno pa so nizko korelirani z delnicami in obveznicami. Povedano z drugimi besedami, alokacija sredstev v sklade AC Risk Parity lahko prinese stabilnost skoraj vsakemu investicijskemu portfelju. Zaradi rezultatov v preteklosti (od leta 2008 v obliki UCITS skladov in od leta 2004 v drugih oblikah), skladi generirajo veliko zanimanja s strani premožnih zasebnih vlagateljev in tudi s strani institucionalnih vlagateljev tako v Evropi, kot tudi v Aziji.