Naložbeni magazin Vzajemci - februar 2014 | Page 12

12

Leta 2013 smo na trgu vzajemnih skladov videli precej sprememb, saj se je na trgu pojavilo kar nekaj novih skladov, priča pa smo bili tudi preoblikovanju in združevanju obstoječih in umiku nekaterih tujih družb iz slovenskega trga. V tokratnem pregledu tako obravnavamo 253 skladov dvajsetih družb za upravljanje.

Pregled gibanja vzajemnih skladov v letu 2013

Leto 2013 je bilo eno izmed boljših let za delnice in posledično delniške vzajemce. Med največjimi borzami so največ pridobile delnice na ameriškem Wall Streetu. V Evropi je bil zmagovalec DAX. Razviti trgi so se tokrat odrezali bolj od trgov v razvoju.

Globalni skladi

Med globalnimi vzajemnimi skladi je bil najdonosnejši Triglav Hitro rastoča podjetja, ki je v letu 2013 zrasel za 30,48 odstotka. Kot je v zadnjem intervjuju povedal upravljavec vzajemnega sklada Mitja Baša: "Tak rezultat je posledica velike razpršenosti naložb

znotraj podjetij z nizko tržno kapitalizacijo in dobre strategije izbora naložb. Ob tem je potrebno poudariti, da so se med malimi podjetji dogajale prevzemne aktivnosti, kar je dodatno pomagalo k vecji donosnosti podsklada. Ocenjujem, da je bilo upravljanje podsklada optimalno, zato ne bi spreminjal nicesar. Obenem menim, da je zastavljena strategija primerna tudi za naprej."

Delniški skladi ter razviti trgi

Med delniškimi skladi so prav tako prevladovali predvsem skladi, ki sredstva vlagateljev investirajo v japonske delnice ter v ameriške delnice. Kar pa niti ni presenetljivo. Japonska Nikkei in Topix sta beležila visoko rast. Prvi je poskočil za 56,72 odstotka, drugi pa za 51,46 odstotka. Gre za najvišjo rast japonskih delnic po letu 1972, ko se je vrednost indeksa v enem letu skoraj podvojila. Gre tudi za najboljši rezultat katere od borz v razvitih državah, pa čeprav je tudi za temi zelo dobro leto. Osrednji indeksi na Wall Streetu so tudi beležili visoko rast, saj so leto v povprečju končali okoli 30 odstotkov višje.

Najdonosnejši vzajemci leta 2013