13
Najdonosnejši delniški sklad leta 2013 je bil Amundi Funds Equity Japan Target, ki je leto končal 47,90 odstotka višje.
Obvezniški skladi
Med obvezniškimi skladi so v letu 2013 prevladovali skladi, ki sredstva vlagateljev investirajo v visokodonosne obveznice evropskih izdajateljev. Zmerna rast BDP, ekspanzivna monetarna politika in dobre napovedi za delniške trge, so dejavniki, ki ustvarjajo skoraj popolno okolje za investiranje v naložbeni razred: t.i. »high yield« oziroma visokodonosne obveznice. Visokodonosne obveznice izdajajo podjetja z nižjo bonitetno oceno. Meja med visoko in nizko bonitetno oceno je po metodologiji agencije Standard and Poor's postavljena pri razredu BBB-. Vsa podjetja, ki te bonitetne ocene ne dosegajo sodijo v razred nekoliko bolj tveganih izdajateljev. Najdonosnejši obvezniški skladi v letu 2013 je bil tako Amundi Funds Bond Euro High Yield.
Trgi v razvoju
Med skladi, ki sredstva vlagateljev investirajo na trge v razvoju, so v letu 2013 največ pridobili tisti, ki sredstva vlagateljev investirajo v delnice izdajateljev iz Slovenije ter Balkana in tisti, ki sredstva vlagateljev investirajo v delnice izdajateljev iz Kitajske. Najdonosnejši sklad v letu 2013 je bil KD Balkan, ki je pridobil 16,08 odstotka. Slovenski borzni indeks se je v letu 2013 zvišal le za 3,17 odstotka. Posamezne delnice, kot naprimer Telekom Slovenije, Krka, Zavarovalnica Triglav, Pozavarovalnica Sava in Gorenje pa so se podražile za več, kot 10 odstotkov, kar je vplivalo tudi na rast skladov, ki imajo te delnice v portfelju.
K rasti so pomembno prispevale tudi nekatere druge delnice izdajateljev iz balkanske regije. Med najdonosnejšimi vzajemci trgov v razvoju so se znašli tudi tisti, ki sredstva vlagateljev investirajo v delnice kitaskih izdajateljev, kljub temu, da je bil kitajski delniški trg najmanj donosen med azijskimi trgi v letu 2013. Rast je predvsem posledica dobre izbire naložb. Kitajska valuta je sicer leto 2013 končala na najvišji vrednosti v zgodovini v primerjavi z ameriškim dolarjem. Rast kitajske valute analitiki pričakujejo tudi v letu 2014.
Sektorsko omejeni skladi
Med sektorsko omejenimi skladi se je v letu 2013 najbolj odrezal sektor zdravstva. Farmacija velja za defenzivno panogo. S tem je predvsem mišljeno to, da tečaji delnic farmacevtskih podjetij v povprečju ne nihajo tako močno kot delnice v nekaterih drugih panogah – na primer pri tehnoloških delnicah ali delnicah surovinskih podjetij. Farmacevtska panoga ni toliko odvisna od dogajanja na trgih, kot nekatere druge panoge. Poraba zdravil in povpraševanje po medicinski opremi se ne spreminja dramatično glede na to, ali je gospodarstvo v recesiji ali pa v ekspanziji. Dobro so se odrezale tudi delnice sektorja telekomunikaci ter informacijskih tehnologij. Najslabše pa so leto zaključili skladi, ki sredstva vlagateljev investirajo v delnice podjetij iz sektorja surovin in materialov. Za padec je predvsem odgovorno zlato, ki je leto 2013 zaključilo z najvišjim padcem v zadnjih 30 letih, saj je izgubilo približno četrtino vrednosti.
Avtor: Myhajlo Todurov