Naložbeni magazin Vzajemci avgust 2014 | Page 19

19

Myhajlo Todurov

Kaj sledi?

Zlati rudniki so zaostali za ceno zlata tako na ravni 15 let (400 odstotkov in 260 odstotkov), kot na petletni ravni (40 odstotkov in 20 odstotkov).

Nadaljnje gibanje delnic zlatih rudnikov bo v prvi vrsti odvisno od gibanja cene zlata. V primeru rasti, bodo rasle tudi delnice rudnikov. Delnice rudnikov bi lahko rasle tudi v primeru stagniranja cene zlata, saj bodo še naprej nadaljevali z rezanjem stroškov in tako postajali vse bolj dobičkonosni. V primeru padca cene zlata pa bodo prav tako izgubljali tudi zlati rudniki.

V našem zadnjem intervjuju, ki smo ga naredili z upravljavci in analitiki iz slovenskih družb za upravljanje, so upravljavci razkrili, da ne vidijo razloga, da bi se cena zlata kratkoročno ali srednjeročno višala, saj je danes naklonjenost k tveganju višja, alternativa za to pa so predvsem delnice. Upravljavci pričakujejo, da se bo cena zlata do konca leta gibala v razponu med 1.200 in 1.500 dolarji za unčo.

Špekulativna naložba

Članice EU so konec julija v Bruslju dosegle politični dogovor o svežnju gospodarskih sankcij proti Rusiji. To je prvič, da bo unija proti Rusiji ukrepala z gospodarskimi sankcijami. Te vključujejo prepoved izvoza blaga s potencialno dvojno rabo (civilno in vojaško) in občutljivih tehnologij. Posebej je prepovedan izvoz orožja in vojaške tehnike, prepovedane so tudi storitve, povezane z omenjenim izvozom, in tehnična pomoč na tem področju. Paket ukrepov vsebuje tudi omejitev dostopa ruskim bankam z več kot 50-odstotnim lastništvom države do mednarodnih finančnih in kapitalskih trgov. Prepovedano je financiranje kakršnihkoli poslov z več kot 90-dnevnim rokom. V sankcije so zajeti tudi kreditni posli, izdaja obveznic ter lastniški vrednostni papirji in finančni derivati. Rusija je odgovorila s svojimi sankcijami. Prepovedala je uvoz sadja, zelenjave, mesa, ribe, mleka in mlečnih izdelkov iz ZDA, Evropske unije, Avstralije, Kanade in Norveške.

Stopnjevanje napetosti in vse hujše sankcije ter morebitni povračilni ukrepi v obliki višjih cen surovin in posrednih napadov na ameriški dolar bi lahko povzročilo, da bo zlato spet začelo pridobivati vse večjo vlogo v portfeljih vlagateljev. Prav tako je Rusija letos znižala višino ameriškega dolga, ki ga ima v lasti in tega nadomešča z nakupi drugih valut, zlata, srebra itd..

Če se napovedi uresničijo, bi lahko zlati rudniki letos predstavljali dobro priložnost za vlagatelje, ki iščejo višje donose in so pripravljeni za to sprejeti višje tveganje. Ne glede na vse, pa investiranje v delnice zlatih rudnikov špekulativno in nikakor ni primerno za tiste, ki nočejo visokega tveganja in visoke volatilnosti investiranih sredstev, saj bo to nedvomno prisotno tudi v prihodnje.

Razkritje: Prispevek izraža mnenje avtorja in ne nujno tudi podjetja Vzajemci, d.o.o. Prispevek je informativne narave in nikakor ne predstavlja priporočila za nakup. Avtor ima v lasti točke vzajemnega sklada ALTA GOLD.