Naložbeni magazin Vzajemci avgust 2014 | Page 18

Špekulativna naložba: zlati rudniki

Delnice zlatih rudnikov so se letos znašle med najdonosnejšimi kar se je odrazilo tudi v vrednosti vzajemnih skladov, ki sredstva vlagateljev investirajo v ta sektor.

18

Delnice zlatih rudnikov so leto 2014 začele zelo dobro – do sredine marca so zrasle za dobrih 15 odstotkov. Nato je sledil preobrat in so izgubljale vrednost vse do konca maja, ko so dosegle vrednost, na kateri so začele leto. Od takrat, vse do danes, pa znova beležijo močno rast. Od začetka leta so delnice zlatih rudnikov tako pridobile več kot 20 odstotkov. Če pogledamo ALTA GOLD - edini slovenski vzajemni sklad, ki sredstva vlagateljev investira v delnice rudarjev - vidimo, da je sklad letos vlagateljem prinesel že 25-odstotno donosnost.

Kaj poganja letošnjo rast?

Cena zlata se je lani znižala za 28 odstotkov. To se je odrazilo tudi na delnicah zlatih rudnikov, ki so lani izgubile približno polovico svoje vrednosti. Padec cene zlata je bil velik izziv za rudarje, saj so poskušali povečati svojo proizvodnjo, kljub padcu cen. Kot je za našo februarsko številko Naložbenega magazina Vzajemci povedal Peter Jenčič, ki upravlja ALTA GOLD, je »cena zlata padla predvsem zaradi razprodaje zlata iz ETF skladov, ki imajo v svojem portfelju fizično zlato.« Negativno so vplivale tudi neprestane špekulacije o »taperingu« s strani ameriške centralne banke in tudi evropska dolžniška kriza, še dodaja.

Dogajanje na trgu surovin v zadnjih letih je rudarje prisililo v drastično rezanje stroškov, da bi lažje prebrodili prihodnje krize. Rudarji so zmanjšali število zaposlenih, ukinili nedonosne projekte in celo prodali nestrateške naložbe. Posledica tega je, da so se rudarji preobrazili od podjetij z neurejenimi financami in visokimi stroški v zdrava podjetja z visokimi finančnimi rezervami. Postali so bolj prilagodljivi in bodo veliko bolj donosni. Točka preloma (med izgubo in dobičkom) naj bi se nahajala pri ceni zlata okoli 1.200 dolarjev za unčo. Letošnja rast cene zlata (za 10 odstotkov) je prvič v zadnjih nekaj letih poskrbela za to, da je rast delnic zlatih rudnikov presegla rast cene zlata, kar je spodbuden podatek za naprej.

Cena delnic zlatih rudnikov je v preteklih letih precej zaostajala za ceno zlata in so zato močno podcenjeni. Običajno je ta razkorak trajal krajše časovno obdobje in trenutno velja, da bi se morala vrednost podjetij močno zvišati, da bi se to zaostajanje izničilo. Kot je povedal Peter Jenčič: »Ostaja samo vprašanje kaj se bo dogajalo s panogo zlatih rudnikov. Če bo prišlo do vala prevzemov v panogi – trenutno se večjim rudnikov zlata ne splača razvijati rudnikov v nastajanju zaradi visokih stroškov, ampak prevzemati manjša podjetja, ki že kopljejo zlato in imajo bolj dolgoročne rezerve zlata, bi lahko rekli, da se lahko letošnja evforija zlatih rudnikov še lahko v manjšem tempu nadaljuje.«