Naložbeni magazin Vzajemci avgust 2014 | Page 17

17

Kaj je odgovorno za eksplozivno rast kitajskih delnic v preteklih mesecih? Menite, da se lahko rast še nadaljuje?

Za rast kitajskih delnic je v prvi vrsti odgovorna država Kitajska, katere novo vodstvo je začelo z izvajanjem gospodarskih in političnih reform. Rezultati nekaterih reform so že vidni in dajejo nekatere pozitivne makroekonomske rezultate. To so na drugi strani pozitivno sprejeli investitorji. Država je ustvarila pogoje, investitorji pa rast delnic, saj brez investitorjev ni ne rasti in ne padcev delniških tečajev. Če se bo nadaljevala rast delnic v globalnem merilu, predvsem na razvitih trgih, bodo rasle tudi kitajske delnice in to z bistveno višjo intenziteto kot ostale delnice, ostalih pomembnejših globalnih delniških trgov.

Perspektiva DZU upravlja Perspektiva: EmergingStox in Perspektiva: EurAsia Flexible, ki imata velik del sredstev vlagateljev investiran na Kitajskem. Oba sklada letos beležita pozitivno rast. Katere naložbe skladov so najbolj zaslužne za rast vrednosti enote premoženja?

Za izredno dobro rast obeh skladov so zaslužne predvsem naložbe iz panog informacijske tehnologije (internet, e-commerce), javne oskrbe, zdravstva in potrošnih dobrin. Geografsko pa so za rast najbolj zaslužni trgi Kitajske, Indonezije, Južne Afrike, Indije in naložbe iz držav Južne Amerike.

Kako se je portfelj delnic spremenil v letošnjem letu? Načrtujete kakšne spremembe v prihodnosti?

V letošnjem letu se portfelja obeh skladov nista bistveno spreminjala. Sestavo portfeljev smo definirali tekom preteklega leta 2013; letos se je izbrana strategija zelo dobro obrestovala. Podobno razmišljamo tudi za prihodnost, načrtujemo portfelje za naslednje srednjeročno obdobje, v skladu v več merili (vrednotenje, panoga, geografska izpostavljenost, ipd). Vsekakor pa se ne bomo odpovedali Kitajskim naložbam, saj so po naši oceni kitajske naložbe ugodno vrednotene, donosnost na enoto tveganja pa je največja med trgi v razvoju.

Na katera podjetja se osredotočate? Kakšnim kriterijem morajo naložbe ustrezati?

Imamo veliko kriterijev, katere smo razvili v naši družbi za upravljanje in so primerljivi s kriteriji, ki jih uporabljajo največje svetovne družbe za upravljanje. Kriterije stalno ocenjujemo, revidiramo in obnavljamo. Pomembnejši kriteriji so velikost družbe, likvidnost naložbe, panoga v kateri deluje, rast družbe na vseh vertikalnih nivojih, vrednotenje, ipd. Pomemben kriterij je tudi dividendna donosnost, nizka zadolženost in zrelost podjetja in storitve (izdelka), katerega proizvaja obravnavano podjetje. Vsekakor pa mora vsak naložba čez kvaliteten in zahteven due-diligence, predno jo uvrstimo na listo dovoljenih naložb.

»Za rast kitajskih delnic so najbolj zaslužne reforme«

Aktivnost kitajskega gospodarstva se po počasnem začetku leta v zadnjih mesecih krepi. Kitajska je v juliju zabeležila 47,3 milijarde dolarjev presežka v menjavi s preostalim svetom. Presežek je bil od tistega v lanskem juliju višji za skoraj trikrat in najvišji doslej. To je zadnji iz vrste pozitivnih kazalcev iz Kitajske. Rezultati so se odrazili tudi v vrednosti kitajskih delnic in nekateri analitiki že pozivajo h korekciji. Spet drugi, kot naprimer Mobius, pričakujejo nadaljnjo rast kitajskih delnic. Za mnenje smo povprašali upravljavce Perspektive DZU, ki upravlja dva sklada, ki velik del sredstev vlagateljev investira v kitajske delnice.

Uredništvo Vzajemci.com