Naložbeni magazin Vzajemci avgust 2014 | Page 16

16

Rusija se je odločila za svoje sankcije proti Zahodu. Učinek teh sankcij naj bi bil omejen in naj ne bi neposredno prizadel slovenskega gospodarstva. Posredne škode pa se trenutno še ne da izračunati. Za mnenje smo povprašali upravljavce Perspektive DZU.

»Vpliv ruskih sankcij bo omejen«

Kakšno je vaše mnenje o ruskih sankcijah in njihovemu posrednemu vplivu na slovensko gospodarstvo?

Gre za logični ukrep, katerega je uvedla Rusija, kot odgovor na gospodarske ukrepe zahodnih držav, z ZDA na čelu. Med drugim si Rusija s povračilnimi ukrepi dviguje svoj ugled v državah, ki niso pro-rusko usmerjene. Kakršnekoli sankcije že so, bodo imele negativni vpliv na Rusko gospodarstvo in na države ki imajo v svoji zunanjetrgovinski bilanci pomemben delež trgovinske menjave z Rusijo. Ker se trenutni ukrepi Rusije nanašajo predvsem na uvoz hrane, bodo najkrajšo potegnili predvsem pridelovalci hrane in kmetijstvo EU. Na primer Norveška (ribe), Poljska (sadje), ipd. Za enkrat večjega učinka na slovensko gospodarstvo ne pričakujemo, predvsem ker nismo veliki izvozniki hrane v Rusijo. Če pa se bo mednarodno zaostrovanje in pritisk na Rusijo s strani ZDA in EU še nadaljevalo in stopnjevalo, pa lahko, z ruske strani, pričakujemo dodatne povračilne ukrepe – prepoved uvoza bi se lahko razširilo tudi na ostale izdelke in storitve. Takrat bomo lažje ocenjevali škodo za slovensko gospodarstvo.

Kakšno je vaše mnenje o sankcijah in vplivu na evropsko gospodarstvo? Kakšen učinek imajo lahko na posamezna gospodarstva in kakšen učinek na evropske delniške trge?

Vse je odvisno od tega, koliko časa in s kakšno intenziteto se bodo medsebojna gospodarska zaostrovanja, med zahodom in Rusijo, nadaljevala. Če bo ostalo pri sedanji intenziteti, so bodo gospodarski subjekti, ki veliko izvažajo v Rusijo, relativno hitro prilagodili in poiskali nove kupce. Nove kupce v smislu dejanskih novih kupcev ali samo kot obvod za nadaljnjo prodajo v Rusijo. Na dan pisanja teh odgovorov so delniški trgi, predvsem evropski, že akceptirali (vračunali) diskont na ukrajinsko krizo. Večjih negativnih učinkov pa ne pričakujemo, če ostanejo sankcije na nivoju, kot so v tem trenutku.

Katere države bodo zaradi sankcij največ pridobile in katere največ izgubile?

Največ bo izgubila sama Rusija in njeno prebivalstvo. Za rusko gospodarstvo in prebivalstvo Rusije se lahko podražijo določeni izdelki iz uvoza (različni končni izdelki široke potrošnje in trajne dobrine, hrana, surovine), izvozniki, vsaj na krajši, bodo utrpeli izpad prihodka, zaradi zmanjšanja izvoza svojih izdelkov, zmanjšalo se bo število zaposlenih v teh podjetjih, zmanjšali se bodo dobički podjetij, država bo pobrala manj davkov, povečale se bodo subvencije države, ruski rubelj bo izgubljal na svoji vrednosti, ipd, kar lahko pripelje v hujšo gospodarsko recesijo Rusije. Nadalje lahko največ izgubijo države EU, predvsem skandinavske države, ki izvozijo veliko rib v Rusijo, nato nekatere večje kmetijske države, kot je Poljska, ki izvaža veliko sadja v Rusijo in pa industrijske države kot so Nemčija (inženirski proizvodi, trajne dobrine (avtomobilska industrija, ipd).

Ker že pregovorno v vsaki vojni oziroma kriznih časih nekdo tudi pridobi, si od rusko-ukrajinske krize veliko obetajo nekatere države Južne Amerike, afriške države, Azija (predvsem Kitajska), ki bodo poskušale v najkrajšem možnem času nadomestiti izdelke in storitve, katere so do sedaj v Rusijo izvažale predvsem države EU, v manjši meri pa VB in ZDA.

Kakšen vpliv bo rusko-ukrajinska kriza imela na svetovne trge, če bo trajala dalj časa? Kaj je potrebno za hitro rešitev tega spora?

V kolikor ne pride do najhujšega v Ukrajini, trenutna kriza ne bo imela večjega vpliva na svetovne trge, če s tem mislimo na delniške trge. Večji del krize je ob trenutnih razsežnostih že vračunane v globalnih delniških trgih.

Uredništvo Vzajemci.com