Naložbeni magazin Vzajemci avgust 2014 | Page 20

20

»Če bi stene govorile …«

Ta stavek smo verjetno že vsi vsaj enkrat v življenju slišali. Stavek vzbuja radovednost ali strah, odvisno od osebe in od tega, kar se je zgodilo med stenami.

Presenetljivo, a sedaj živimo v takih časih, kjer si lahko predstavljamo, kako bo, ko bodo stene res govorile in to ne bo ostalo le v naših mislih.

Ampak, si tega res želimo? Kaj pa, če stene ne bi samo govorile ampak nas lahko tudi informirale? Kaj, če bi nam stene lahko povedale, kakšno bo vreme, promet ali pa nam pokazale, kaj se dogaja na drugi strani stene ali pa sveta? Bi radi, da se barva sten spreminja samodejno, odvisno od vašega razpoloženja? Bi radi, da vam stena predvaja film ali pa vam pokaže kakšen dogodek iz vašega življenja? Vas zanima, kako vas vidi stena? Kako se vaš odnos spreminja skozi čas? Kako se je spremenil vaš način življenja? Vse to so pomembna vprašanja, ki si jih moramo zastaviti.

V prihodnosti ne bomo omejeni le na stene. Tudi kuhinjski aparati, mize, klopi v parkih, gugalnice, avtomobili ... praktično vse okoli nas bo lahko komuniciralo in opazovalo okolje. Komunikacija ne bo potekala le v smeri naprava-človek ampak tudi v smeri naprava-naprava. Omejitev pri povezavah ne bo več in v svetu bomo kar naenkrat našli več deset milijard novih povezav.

Kot sem zapisal v svojem lanskem prispevku 'Kaj lahko pričakujemo v naslednjem desetletju od tehnologije?', »vpliv, ki so ga tehnologije imele v zadnjih 10 letih, je večji, kot vpliv katerekoli tehnologije v 20 letih pred tem. In razvoj se ne upočasnjuje. Ravno obratno. Razvoj novih tehnologij beleži eksponentno rast«. Razvoj zadnjih desetletij je pokazal, da pri tehnologijah beležimo eksponentno rast tako pri 'inteligenci', kot tudi pri hitrostih in številu naprav. Na te se tudi hitro prilagodimo in se jih naučimo vključiti v naše vsakdanje življenje. Še pred dvajsetimi leti si je lahko skoraj vsak predstavil svet brez interneta, mobilnih naprav in pa tudi brez računalnika. Sedaj je vsa ta tehnologija del našega življenja in je z nami prepletena do te stopnje, da bi svet kot ga poznamo, propadel, če bi kar naenkrat ostali brez teh naprav.

Več naprav imamo povezanih v mrežo, bolj pameten postaja svet. Mesta so postala pametnejša. Že aplikacije, ki pomagajo najti parkirni prostor, pomagajo zmanjšati onesnaženost ozračja in ljudem skrajšajo čas potovanja. Napovedani pametni avtomobili, ki bodo medsebojno povezani, pa bodo čez par desetletij poskrbeli, da bodo avtomobili postali podaljški našega doma, kjer se bomo na poti v službo lahko tudi umili, spili kavo in prebrali časopis. Pametnejša so postala tudi podeželja. Obstajajo številne aplikacije oz. programi, ki kmetom pomagajo vzgajati rastline in rast teh tudi nadzorujejo in opozarjajo še pred morebitnimi problemi. V rezultatu lahko kmeti ponudijo več in bolj kvalitetne pridelke.

Prednosti, v katerih uživamo zaradi vključevanja tehnologije v naša življenja, bi lahko našteval še dolgo časa ampak se mi zdi, da je že dovolj očitno, da imamo od tehnologije zelo veliko koristi, potencial pa je neomejen.