Muzikoterapie 10, 11 | Page 13

Improvizace doprovodu , předehry , sóla , dohry

Nejčastější projev improvizace představuje kytarový doprovod písně , realizovaný dle akordových značek , kterými bývají texty písní opatřeny . 4
Výhoda akordových značek spočívá v jejich určité univerzálnosti a přístupnosti různě zručným hudebníkům i hráčům na další harmonické nástroje ( klavír , klávesy , akordeon , ukulele apod .). Nevymezují přesně jak se má doprovod provádět , jak náročný má být , takže se zde nabízí značná volnost interpretace . Přesto existují určité zvyklosti , které je třeba dodržovat – např . v doprovodu taneční hudby je vhodné vycházet z rytmických figur jednotlivých tanců . Každý hudební žánr má v interpretaci svá specifika , např . jazzový doprovod bude znít i v základní verzi jazzově , pokud si je hráč osvojí .
Za předchůdce akordových značek lze považovat tzv . generálbas ( basso continuo – číslovaný bas ), užívaný v barokní hudbě , v níž je improvizace velice častým jevem . Generálbas představuje zjednodušený notový zápis , kde je vypsaný jen basový part a pod příslušnými notami jsou uvedena ( někdy ani ne dost důsledně nebo dokonce i zcela chybí ) čísla , označující tóny příslušných akordů , které mají zaznít . Díky důkladné metodické a především praktické přípravě lze – podobně jako v jazzu – realizovat doprovody se stylovou vytříbeností a to i tam , kde ze zápisu není zřejmé co a jak . Pro zkušeného hráče představuje hra improvizovaných , tedy podrobně nevypisovaných doprovodů určitou svobodu a možnost hrát stejnou věc pokaždé poněkud odlišně , což dává hudbě neopakovatelnou živost .
Pokud se zastavíme u improvizace předehry , sóla a dohry , lze na ní pohlížet dvěma způsoby . Prvním je opět doprovod s různými vyhrávkami , druhý představuje improvizaci melodie na harmonickém podkladě , tj . na daných akordech a jejich sledech . I zde se barokní interpretace , podobně i jazz opírají o různá osvědčená doporučení , která svět improvizace přibližují od úplných začátků a pomáhají se v něm zorientovat , takže hráč nemusí tápat a intuitivně se snažit onou mnohostí prostředků proklestit .
A o to jde . Nesnažit se využít vše , neobávat se mnohosti , neboť někdy stačí vyjít jen z jednoho , dvou tónů a ty důkladně využít . Nějaký příklad ? Např . v typickém sledu akordů C-Am-F-G7-C si určíme jaké tóny dotyčné akordy mají :
C – c-e-g , Am – a-c-e , F – f-a-c , G7 – g-h-d-f , C – c-e-g .
Vidíme , které akordy mají společné tóny , a těch se můžeme pro začátek držet , takže jednoduchý hlas může nad uvedeným sledem akordů znít např . takto :
c , c , c , d , c ; nebo e , e , f , f , e ; či c-e-f-d-c .
To je dostupné i pro úplné začátečníky . Podobným způsobem se hudební myšlení rozvíjí dále a dále , a citlivě je lze pak uplatnit v praxi na mnohem vyspělejším stupni . Nejde o nic jiného než o objevování hudebních zákonitostí , na nichž je hudba vystavěna , a o nabývání zkušeností , což je to úplně stejné jako se vším v životě .
4 Pozn .: improvizací a akordovými značkami se zabývám ve své absolventské práci : KRÁL , René . Možnosti a využití klavírní improvizace v muzikoterapii . Klavírní terapie . Olomouc , 2011 . Absolventská práce . Akademie Alternativa [ online ]. Dostupná z WWW : < https :// www . akademiealternativa . cz / uploads / upload / 2017 / Absolventky / ABSOLVENTSKA _ PRACE _ AA _ ReKral . pdf >. ( kap . 3 , s . 22 – 26 )