� VEDLIKEHOLD
ARROW-CI – Systemene skal bidra til at bedriften er i forkant av vedlikeholdet. Et mål med
integrasjonsprosjektet er å redusere kompleksiteten for kunden, sier Tor Øistein Skjermo, CTO i El-Watch.( Foto: Eirik Iveland)
CMMS med avansert sensorikk EG Maintenance er et digitalt vedlikeholdssystem( CMMS) som genererer arbeidsordre blant annet på grunnlag av data fra sensorer. Både rapportering og jobber ligger åpent i brukersystemet, noe som gir god oversikt. – En jobb får status som” Igangsatt”, så” Utført”. Hvis den må fortsette neste dag blir det satt på” Hold”. Maskinen er stengt av, men det gir en ekstra forsikring om at den ikke blir igangsatt før vedlikeholdsjobben er fullført, sier Egeberg. El-Watch med hovedkontor i Rindal lager trådløse sensorer og programvare. Det er naturlig at de har satset på skogbruk, det er mye skog i nærområdet.
ARROW-CI Liten, men effektiv. Neuron Vibration RMS overvåker kontinuerlig kritiske parametere som temperatur og vibrasjon.( Foto: Eirik Iveland)
– Vi har en bransjeuavhengig plattform, men det er flere trelastfirma og sagbruk i dalføret som vi har jobbet godt med. Og tre er utfordrende, det er et levende materiale med variable parametere, sier Skjermo. – Vi jobber med mange kunder som bearbeider tre, fra materialer til kartong og papir. Men de fleste kommer fra andre industrisektorer, som næringsmiddel og metallproduksjon. Både El-Watch og EG Maintenance bruker åpne API-er, som kan ta inn data fra mange ulike systemer. Bedriftene fant ut at de kunne gjøre noe sammen, og startet et prosjekt for å integrere IoT-sensorer sømløst med CMMS. – El-Watch leverer avansert sensorikk, mens vi utvikler vedlikeholdssystemer. Produktene kompletterer hverandre, sier Egeberg. I 2019 lanserte El-Watch sitt Neuron sensor-
32