Tło historyczne
Krótko przed końcem wojny Międzynarodowy, Szwedzki i Duński Czerwony Krzyż ewakuował około 7 500 więźniów do Szwecji, Szwajcarii i Francji. Po wydaniu rozkazu ewakuacji pozostałych 20 000 więźniów pognano na północny zachód w kolumnach marszowych. Wielu
z nich zginęło podczas tych marszów śmierci. 30 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona wyzwoliła obóz koncentracyjny dla kobiet Ravensbrück i około 3 000 ciężko chorych więźniarek, które tam pozostały.
Jednakże wyzwolenie nie zakończyło cierpienia wielu kobiet, mężczyzn i dzieci. Wielu zmarło w ciągu kolejnych tygodni, miesięcy i lat. Ci, którzy przeżyli, często cierpieli przez dziesiątki lat z powodu skutków uwięzienia w obozach koncentracyjnych.
Po wyzwoleniu armia radziecka przejęła duże części byłego obozu koncentracyjnego. Od 1948 r. byli więźniowie i Stowarzyszenie Ofiar Reżimu Nazistowskiego starali się zachować przynajmniej teren wokół krematorium
i przekształcić go w miejsce pamięci. Pierwsze nabożeństwo żałobne odbyło się tam we wrześniu 1948 r. Od tego czasu obchody odbywały się co roku, a miejsce to nadal jest miejscem spotkań, pamięci
i wymiany doświadczeń.
80. rocznica Wyzwolenia – 1-4 maja 2025
Od 1 do 4 maja 2025 r. będziemy obchodzić 80. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück. Serdecznie zapraszamy do udziału
w wydarzeniach, które będą odbywać się
w Fürstenberg/Havel. Podczas głównych obchodów i innych wydarzeń zapewnione będzie tłumaczenie symultaniczne (DE/EN/FR/PL). Program będzie dostępny wkrótce.
Rok 2025 będzie rokiem 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Prawdopodobnie będzie to ostatnia rocznica, w której wielu ocalałych będzie mogło uczestniczyć osobiście. Drugie i trzecie pokolenie ocalałych stają się zatem coraz ważniejsze. Potomkowie byłych więźniów opowiadają historie swoich bliskich i zastanawiają się nad własną historią rodzinną. Ich aktywny udział w dyskursie publicznym i pracach upamiętniających będzie w nadchodzącą rocznicę tym ważniejszy.
Piątek, 2 maja
15.00 – Uroczystość upamiętniająca na terenie byłego podobozu Grüneberg – (PL/DE)
19.00 – Przemowa świadka na stacji kolejowej Fürstenberg/Havel – (EN/DE)
Sobota, 3 maja
10.00 – Uroczystości pod Pomnikiem Radzieckim – (DE)
11.30 – Dyskusja warsztatowa: Obóz męski w kompleksie obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück – (EN/DE/FR/PL)
14.00 – Uroczystość upamiętniająca w obozie koncentracyjnym dla młodzieży Uckermark Memorial, a później w miejscu zagłady – (EN/DE/PL)
15.00 – Otwarcie wystawy „Opór kobiet w obozie koncentracyjnym Ravensbrück” – (EN/DE/FR/PL)
Muzeum
Od 10.00 – 24-godzinne czytanie imion ofiar Ravensbrück – (DE)
17.00 – Odsłonięcie pomnika upamiętniającego więźniów politycznych – (EN/DE/FR/PL)
18.00 – Koncert „Fragments of Memory” („Fragmenty Pamięci”) – (EN/DE/FR/PL)
Niedziela, 4 maja
10.00 – Główna ceremonia upamiętniająca – (EN/DE/FR/PL)
12.30 – Katolickie nabożeństwo żałobne w języku polskim i inauguracja pomnika – (PL/DE)
12.30 – Uroczystość upamiętniająca prześladowane i zamordowane lesbijki i dziewczęta – (EN/DE)
14.00 – Koncert chóralny ku pamięci Greczynek w Ravensbrück – (EN/DE)
15.00 – Pomnik międzywyznaniowy „Courage for Peace” („Odwaga dla pokoju”) – (EN/DE/FR/PL)
Cały dzień – Wernisaż wystawy: „Machines roar, needles drag the thread, sharp knives shine, cut apart, and pierce” („Maszyny ryczą, igły ciągną nić, ostre noże błyszczą, rozcinają i przebijają”) – (EN/DE).