gruncie antysemickim, antyromskim i rasistowskim.
Po upływie roku od Forum jego założenia wciąż przyświecają agendom politycznym. Niektóre zadania zostały już wykonane, na przykład pierwsze w Australii narodowe badanie opinii publicznej w zakresie wiedzy i świadomości o Holokauście, a prace nad innymi wciąż trwają. Do drugiej grupy działań zaliczyć można na przykład Rumuńskie Narodowe Muzeum Historii Żydów i Holokaustu i jego wystawę stałą, która jest na etapie projektowania. Trwają także dyskusje w ramach podjętego przez Wielką Brytanię zobowiązania do stworzenia tak zwanego Online Safety Bill – ustawy regulującej kwestie szkodliwych treści pojawiających się w Internecie. Ponadto IHRA pracuje nad rekomendacjami w zakresie edukacji o ludobójstwie Romów.
Podczas gdy wiele zobowiązań to projekty ogólnokrajowe, niektórym od samego początku przyświeca zasada międzynarodowej współpracy. Zobowiązanie Austrii do opracowania rekomendacji dostarczających nauczycielom oraz administratorom szkół narzędzi umożliwiających przeciwdziałanie antysemityzmowi zarówno w ramach placówek, jak i poza nimi spełnione zostało na podstawie badań przeprowadzonych w Austrii, Bawarii i Szwajcarii. Inne kraje zapoznały się z wynikami badań i uwzględniły je we własnych programach szkolenia nauczycieli.
Forum w Malmö oraz szwedzka prezydencja w Sojuszu IHRA stanowiąca kontynuację wypełniania przyjętych zobowiązań ułatwiają identyfikowanie oraz wdrażanie dobrych praktyk w innych krajach, które opracowując własne polityki, posiadają już konkretny punkt odniesienia. Forum w Malmö ułatwiło też pracę tym, którzy są na początku, a każde z jego zobowiązań przyczynia się do rozwoju wielu nowych inicjatyw.
Pandemia przypomniała nam, że gdy musimy mierzyć się z wyzwaniem, które wydaje się niemożliwe do pokonania, często górę bierze mowa nienawiści. Życie nie szczędzi nam ostatnio takich wyzwań. Spójność pluralistycznych demokracji jest nieustannie wystawiana na próbę. Niech naszą odpowiedzią będą w tych okolicznościach polityki wzmacniające społeczeństwo obywatelskie oraz przeciwstawiające się nastrojom antysemickim, antyromskim oraz rasistowskim. Musimy wytrwale wypełniać zobowiązania przyjęte podczas Forum w Malmö. Ochronią nas one przed najbardziej niszczycielskimi skutkami kryzysów, którym musimy obecnie stawiać czoła.