Memoria [PL] Nr 62 (11/2022) | Page 14

SYMPOZJUM

„NOWE KIERUNKI W BADANIACH NAD LUDOBÓJSTWEM ROMÓW”

W ostatnich latach, w związku

z zainteresowaniem naukowców tematyką doświadczeń prześladowanych Romów, jednostek oraz całych rodzin, opublikowano wiele badań, których celem jest przywrócenie Romom jako ofiarom ludobójstwa sprawczości oraz prawa głosu, jak również zakwestionowanie narracji anonimowości oraz masowości

w odniesieniu do ofiar tej zbrodni. Badania obejmują swoim zakresem działalność ruchu oporu, pamięć oraz upamiętnienie, jak również zainteresowanie powojennym dziedzictwem ludobójstwa Romów oraz związkami między tamtymi wydarzeniami a wciąż obecną dyskryminacją społeczności Romów i Sinti.

Opisywane sympozjum skupiać się będzie na przywróceniu Romom poczucia sprawczości oraz usłyszeniu ich głosów

z przeszłości i ma w swoim założeniu stanowić platformę dla nowych badań nad ludobójstwem Romów z uwzględnieniem metodologicznego podejścia do kwestii tożsamości płciowej, mikrohistorii, historii mówionej oraz historii rodzin. Rozpoczęto już zintensyfikowane badania w zakresie tożsamości płciowej, które skupiają się na przemocy seksualnej oraz eksperymentach medycznych, jakim poddawane były romskie kobiety oraz mężczyźni. Studia mikrohistoryczne, które opierają się na eksplorowaniu lokalnych archiwów, to sposób na walkę ze „zmową milczenia”, jaką owiane jest ludobójstwo Romów w większych archiwach państwowych. Także badania z zakresu historii mówionej, w ramach których szczególny nacisk kładziony jest na świadectwa oraz dokumenty osobiste, jak również przedstawianie historii poszczególnych rodzin przyczyniają się do złożenia w całość obrazu prześladowań Romów przez samych członków tej grupy etnicznej.

Zachęcamy doktorantów oraz początkujących naukowców do nadsyłania artykułów wpisujących się w tematykę poszczególnych paneli. Celem konferencji jest zgromadzenie pracowników akademickich reprezentujących różne narodowości, a do wzięcia udziału w szczególny sposób zachęcamy badaczy pochodzenia romskiego.

Przykłady tematów:

- Prześladowania z perspektywy płci oraz ich powiązanie z ideologią rasową.

- Historia rodzinna oraz etyczne implikacje jej wykorzystania.

- Praca ze świadectwami Ocalonych oraz innymi dokumentami osobistymi.

- Mikrohistorie ludobójstwa Romów.

Sympozjum organizowane jest na terenie Biblioteki The Wiener Holocaust Library

w Londynie we współpracy Clary Dijkstra (Cambridge), dr Barbary Warnock (The Wiener Library) oraz dr Celii Donert (Cambridge). Biblioteka The Wiener Library to najstarsze na świecie archiwum poświęcone Holokaustowi, które posiada w swoich zbiorach wiele materiałów związanych z ludobójstwem Romów, w tym świadectwa Ocalonych.

Organizatorzy żywią nadzieję, iż będą mieli możliwość częściowego pokrycia kosztów podróży mówców biorących udział w poszczególnych dyskusjach panelowych.

Abstrakty (250 słów) należy wysyłać do Clary Dijkstra ([email protected]) do dnia 31 stycznia. Prosimy o opatrzenie ich tytułem oraz dodanie krótkiej noty biograficznej autora.

Biblioteka The Wiener Holocaust Library oraz Uniwersytet w Cambridge organizują

w dniach 10-11 maja 2023 r. dwudniowe stacjonarne sympozjum poświęcone nowym kierunkom w badaniach nad ludobójstwem Romów. Odbędzie się ono w gmachu Biblioteki i adresowane jest do początkujących naukowców, jak również doświadczonych pracowników akademickich.

The Wiener Holocaust Library