Memoria [PL] Nr 62 (11/2022) | Page 12

NOWE INICJATYWY WZMACNIAJĄ INSTYTUCJE DEMOKRATYCZNE

W Malmö poproszono wszystkich przywódców biorących udział w Forum o przejście od słów do czynów oraz podjęcie konkretnych zobowiązań w zakresie upamiętnienia i edukacji o Holokauście oraz zwalczania nastrojów antysemickich, antyromskich oraz rasistowskich we wszystkich dziedzinach życia, w tym także w mediach społecznościowych.

Ponad 150 zobowiązań podjętych przez 60 rządów, organizacji międzynarodowych oraz firm z sektora nowych technologii odnosiło się do jeszcze większej liczby dziedzin, niż początkowo zakładano, co przyniosło niespotykaną dotąd motywację do działania. Szwecja zobowiązała się do podejmowania działań w wymienionych obszarach w trakcie swojej prezydencji w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Upamiętnienia Holokaustu IHRA, którego program jest zbieżny z wieloma założeniami Forum z Malmö.

Jednak w październiku 2021 roku mało kto spodziewał się niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę ani tego, że inflacja, ceny energii oraz koszty życia tak drastycznie wzrosną.

Z perspektywy czasu widzimy, że kryzys, jakiego doświadczamy nie zatrzymał realizacji zobowiązań z Malmö, a wręcz przeciwnie. Raporty opracowane po upływie roku pokazują, iż Forum w Malmö przyspieszyło podjęcie wielu decyzji odnośnie wdrażanych polityk oraz podejmowanych inicjatyw strategicznych.

Wśród zobowiązań znalazła się cała gama działań, w tym projekty naukowe, pozyskiwanie funduszy, otwieranie nowych muzeów, instytucji rządowych, tworzenie programów szkoleniowych oraz opracowywanie kompletnych strategii dla przeciwdziałania nastrojom antysemickim, antyromskim oraz rasistowskim. Zarówno zobowiązania, które zapoczątkowały zupełnie nowe inicjatywy, jak i te umacniające już istniejące programy i instytucje wypełniają ważne luki w naszym podejściu do wspierania demokracji pluralistycznych oraz zwalczania podżegania do przemocy i nienawiści na gruncie antysemickim, antyromskim i rasistowskim.

Po upływie roku od Forum jego założenia wciąż przyświecają agendom politycznym. Niektóre zadania zostały już wykonane, na przykład pierwsze w Australii narodowe badanie opinii publicznej w zakresie wiedzy i świadomości o Holokauście, a prace nad innymi wciąż trwają. Do drugiej grupy działań zaliczyć można na przykład Rumuńskie Narodowe Muzeum Historii Żydów i Holokaustu i jego wystawę stałą, która jest na etapie projektowania. Trwają także dyskusje w ramach podjętego przez Wielką Brytanię zobowiązania do stworzenia tak zwanego Online Safety Bill – ustawy regulującej kwestie szkodliwych treści pojawiających się w Internecie. Ponadto IHRA pracuje nad rekomendacjami w zakresie edukacji o ludobójstwie Romów.

Podczas gdy wiele zobowiązań to projekty ogólnokrajowe, niektórym od samego początku przyświeca zasada międzynarodowej współpracy. Zobowiązanie Austrii do opracowania rekomendacji dostarczających nauczycielom oraz administratorom szkół narzędzi umożliwiających przeciwdziałanie antysemityzmowi zarówno w ramach placówek, jak i poza nimi spełnione zostało na podstawie badań przeprowadzonych w Austrii, Bawarii i Szwajcarii. Inne kraje zapoznały się z wynikami badań i uwzględniły je we własnych programach szkolenia nauczycieli.

Forum w Malmö oraz szwedzka prezydencja w Sojuszu IHRA stanowiąca kontynuację wypełniania przyjętych zobowiązań ułatwiają identyfikowanie oraz wdrażanie dobrych praktyk w innych krajach, które opracowując własne polityki, posiadają już konkretny punkt odniesienia. Forum w Malmö ułatwiło też pracę tym, którzy są na początku, a każde z jego zobowiązań przyczynia się do rozwoju wielu nowych inicjatyw.

Pandemia przypomniała nam, że gdy musimy mierzyć się z wyzwaniem, które wydaje się niemożliwe do pokonania, często górę bierze mowa nienawiści. Życie nie szczędzi nam ostatnio takich wyzwań. Spójność pluralistycznych demokracji jest nieustannie wystawiana na próbę. Niech naszą odpowiedzią będą w tych okolicznościach polityki wzmacniające społeczeństwo obywatelskie oraz przeciwstawiające się nastrojom antysemickim, antyromskim oraz rasistowskim. Musimy wytrwale wypełniać zobowiązania przyjęte podczas Forum w Malmö. Ochronią nas one przed najbardziej niszczycielskimi skutkami kryzysów, którym musimy obecnie stawiać czoła.

IHRA

Rok temu, gdy światowi przywódcy spotkali się w Malmö w Szwecji na Międzynarodowym Forum Upamiętnienia Holokaustu i Zwalczania Antysemityzmu Remember-ReAct, pojawiło się wiele powodów do optymizmu. Na horyzoncie widać już było koniec pandemii i pojawiło się powszechne przekonanie, że społeczeństwo posiada zasoby, by wspólnie przeciwstawiać się rosnącym nastrojom antysemickim, antyromskim oraz zniekształcaniu obrazu Holokaustu i powinno zaangażować się w działania w tym zakresie. Świadczyło o tym wyraźnie skoncentrowane na działaniu podejście samych organizatorów Forum.