badanie skupiło się nie tylko na wiedzy posiadanej przez Australijczyków, lecz także dotarło do reprezentowanych przez nich postaw wobec edukacji o Holokauście oraz jej dopasowania do obecnych realiów.
W podsumowaniu badania naukowcy stwierdzili, iż znaczna większość populacji Australijczyków (83%) wykazywała średni do wysokiego poziom świadomości w zakresie Holokaustu, a 88% badanych stwierdziło, iż „z tego, co wydarzyło się podczas Holokaustu jesteśmy w stanie wyciągnąć lekcję w dzisiejszych czasach”, a według dwóch trzecich respondentów (66%) nauczanie o Holokauście powinno być obowiązkowym punktem programów nauczania w szkołach.
Co istotne, wyższy poziom świadomości w zakresie Holokaustu wiązany był z cieplejszym stosunkiem do osób pochodzenia żydowskiego oraz przedstawicieli innych mniejszości, osób poszukujących azylu oraz przedstawicieli ludów tubylczych. Wnioski te jasno świadczą o potrzebie wspierania inicjatyw promujących wiedzę o Holokauście oraz świadomość tamtych wydarzeń. Według dr Frieze, „Wykazywanie uważności względem Holokaustu oznacza, iż dana osoba jest bardziej skłonna do uważnego podejścia również w innych kwestiach”.
W oparciu o wnioski z badania the Gandel Survey wskazano dwa najskuteczniejsze sposoby podnoszenia poziomu świadomości i wiedzy o Holokauście w Australii: podejmowanie konkretnych działań edukacyjnych w zakresie Holokaustu w szkołach oraz odwiedzanie muzeów poświęconych Holokaustowi.
Mimo iż zaledwie jedna czwarta Australijczyków odwiedziła do tej pory muzeum bądź centrum poświęcone Holokaustowi, to takie właśnie doświadczenie przekładało się na o około 50% większe prawdopodobieństwo posiadania przez nich wyróżniającej się wiedzy na temat Zagłady.
- Osoby, które odwiedziły muzeum bądź uczyły się na temat Holokaustu w szkole nie tylko wykazywały większą wiedzę i świadomość tej tematyki. – podkreślił Steven Cooke – Te doświadczenia wpłynęły również na ich sposób postrzegania świata. Nasze wysiłki należy teraz skoncentrować na zrozumieniu związków między edukacją a potencjalną zmianą w sposobie myślenia oraz w zachowaniu, jak również na sposobach na zwiększenie liczby osób posiadających wyżej opisane cechy.
Biorąc pod uwagę fakt, iż 79% osób, które uczyły się na temat Holokaustu w szkole stwierdziło, że lekcje te wywarły na nie długotrwały wpływ, prawdopodobnym staje się, iż podejmowane obecnie inicjatywy mające na celu rozwój programów i instytucji zaangażowanych w tę tematykę przyniosą pożądane efekty w przyszłości.
Badacze podkreślili, iż decydenci oraz liderzy społeczeństwa obywatelskiego winni postrzegać badanie the Gandel Survey jako punkt wyjścia do podejmowania działań. Na podstawie analizy wniosków opracowali oni osiem rekomendacji:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Więcej informacji na temat rekomendacji opracowanych przez badaczy oraz wyników badania Gandel Holocaust Knowledge and Awareness w Australii można uzyskać tutaj.