Memoria [PL] Nr 61 (10/2022) | Page 6

EDUKACJA O HOLOKAUŚCIE

I MUZEA POŚWIĘCONE JEGO HISTORII W AUSTRALII

W bieżącym roku przeprowadzono badanie na temat wiedzy o Holokauście i jego świadomości Gandel Holocaust Knowledge and Awareness in Australia Survey, które pokazało, jaką wiedzę na temat Holokaustu posiadają Australijczycy oraz na ile są świadomi jego historycznego wpływu. Badanie to było pierwszym tego rodzaju działaniem przeprowadzonym w tym kraju i stanowiło jedno ze zobowiązań Australii w ramach międzynarodowego forum Remember – ReAct zorganizowanego w Malmö i poświęconego upamiętnieniu Holokaustu oraz zwalczaniu antysemityzmu. Pomogło ono w kształtowaniu polityk oraz ukierunkowaniu działań decydentów w tym zakresie, dostarczając kluczowych danych odnośnie luk w wiedzy i świadomości dorosłych Australijczyków oraz podsunęło jasne wytyczne na temat tego, w jaki sposób i dlaczego braki te powinny zostać wyeliminowane.

Badanie Gandel Survey, zlecone przez the Gandel Foundation oraz przeprowadzone przez zespół naukowców z Deakin University, w tym delegatów IHRA dr. Stevena Cooke’a i dr Donnę-Lee Frieze, zawierało ponad 70 pytań adresowanych do ponad 3500 Australijczyków i stało się w ten sposób najszerzej zakrojonym badaniem tego typu w historii.

Niektóre z głównych wniosków wyciągniętych z badania były alarmujące. Mimo że Australijczycy wykazywali stosunkowo wysoki poziom wiedzy o Holokauście, jedna czwarta całej populacji nie miała na temat jego historii żadnej wiedzy bądź była ona niewielka, a w pokoleniu Millenialsów wartość ta osiągnęła 30%. Analogicznie ponad 70% badanych nie miało żadnej wiedzy na temat związków samej Australii z Holokaustem pomimo tego, że Australia przyjęła statystycznie jedną z największych grup Ocalonych z Holokaustu w przeliczeniu na obywatela.

Badanie Gandel Survey wyszło jednak poza samą znajomość faktów historycznych przez Australijczyków. Jego głównym celem było także zrozumienie, w jakim stopniu Australijczycy byli świadomi katastrofy, jaką przyniósł ze sobą Holocaust, jego długofalowych skutków oraz lekcji, jakie należy z niego wyciągnąć. Zagadnienia te określano jako „świadomość Holokaustu”, bądź zrozumienie jego faktycznej skali oraz dbanie o działalność edukacyjną w zakresie Holokaustu.

- Jesteśmy świadomi tego, że znajomość faktów nie wystarczy. Dbanie o tę historię jest równie ważne. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wyciągnąć lekcję z przeszłości – powiedziała dr Donna-Lee Frieze. – Chcieliśmy mieć pewność, że badanie skupiło się nie tylko na wiedzy posiadanej przez Australijczyków, lecz także dotarło do reprezentowanych przez nich postaw wobec edukacji o Holokauście oraz jej dopasowania do obecnych realiów.

W podsumowaniu badania naukowcy stwierdzili, iż znaczna większość populacji Australijczyków (83%) wykazywała średni do wysokiego poziom świadomości w zakresie Holokaustu, a 88% badanych stwierdziło, iż „z tego, co wydarzyło się podczas Holokaustu jesteśmy w stanie wyciągnąć lekcję w dzisiejszych czasach”, a według dwóch trzecich respondentów (66%) nauczanie o Holokauście powinno być obowiązkowym punktem programów nauczania w szkołach.

Co istotne, wyższy poziom świadomości w zakresie Holokaustu wiązany był z cieplejszym stosunkiem do osób pochodzenia żydowskiego oraz przedstawicieli innych mniejszości, osób poszukujących azylu oraz przedstawicieli ludów tubylczych. Wnioski te jasno świadczą o potrzebie wspierania inicjatyw promujących wiedzę o Holokauście oraz świadomość tamtych wydarzeń. Według dr Frieze, „Wykazywanie uważności względem Holokaustu oznacza, iż dana osoba jest bardziej skłonna do uważnego podejścia również w innych kwestiach”.

W oparciu o wnioski z badania the Gandel Survey wskazano dwa najskuteczniejsze sposoby podnoszenia poziomu świadomości i wiedzy o Holokauście w Australii: podejmowanie konkretnych działań edukacyjnych w zakresie Holokaustu w szkołach oraz odwiedzanie muzeów poświęconych Holokaustowi.

Mimo iż zaledwie jedna czwarta Australijczyków odwiedziła do tej pory muzeum bądź centrum poświęcone Holokaustowi, to takie właśnie doświadczenie przekładało się na o około 50% większe prawdopodobieństwo posiadania przez nich wyróżniającej się wiedzy na temat Zagłady.

- Osoby, które odwiedziły muzeum bądź uczyły się na temat Holokaustu w szkole nie tylko wykazywały większą wiedzę i świadomość tej tematyki. – podkreślił Steven Cooke – Te doświadczenia wpłynęły również na ich sposób postrzegania świata. Nasze wysiłki należy teraz skoncentrować na zrozumieniu związków między edukacją a potencjalną zmianą w sposobie myślenia oraz w zachowaniu, jak również na sposobach na zwiększenie liczby osób posiadających wyżej opisane cechy.

Biorąc pod uwagę fakt, iż 79% osób, które uczyły się na temat Holokaustu w szkole stwierdziło, że lekcje te wywarły na nie długotrwały wpływ, prawdopodobnym staje się, iż podejmowane obecnie inicjatywy mające na celu rozwój programów i instytucji zaangażowanych w tę tematykę przyniosą pożądane efekty w przyszłości.

Badacze podkreślili, iż decydenci oraz liderzy społeczeństwa obywatelskiego winni postrzegać badanie the Gandel Survey jako punkt wyjścia do podejmowania działań. Na podstawie analizy wniosków opracowali oni osiem rekomendacji:

1.Uwzględnienie Holokaustu w programach nauczania w australijskich stanach i terytoriach oraz wspieranie nauczycieli poprzez ich ustawiczny formalny rozwój zawodowy;

2.Rozwijanie strategii promujących zaangażowanie w tę tematykę we współpracy z muzeami, miejscami pamięci oraz instytucjami edukacyjnymi;

3.Studiowanie, tworzenie oraz dystrybuowanie dedykowanych zasobów ukierunkowanych na wypełnianie luk w wiedzy na temat Holokaustu, szczególnie w odniesieniu do lat 1933-1939, oraz związków tamtych wydarzeń z Australią;

4.Utworzenie planu prowadzenia badan dla zrozumienia długofalowych efektów edukacji na temat Holokaustu w szkołach i muzeach;

5.Stawianie czoła antysemickim mitom i stereotypom poprzez wspieranie programów edukacyjnych;

6.Ulepszanie działań komunikacyjnych w zakresie potrzeby organizowania dorocznych obchodów i upamiętnienia;

7.Angażowanie uczniów i studentów we wchodzenie w interakcje ze świadectwami australijskich Ocalonych z Holokaustu;

8.Prowadzenie regularnych badan przekrojowych w zakresie wiedzy i świadomości Holokaustu.

Więcej informacji na temat rekomendacji opracowanych przez badaczy oraz wyników badania Gandel Holocaust Knowledge and Awareness w Australii można uzyskać tutaj.

W obliczu wzrostu liczby przypadków antysemityzmu rejestrowanych w całym kraju (jedynie w roku 2021 było ich 447) Australia zadecydowała o wsparciu na niespotykaną dotąd skalę programów upamiętnienia oraz edukacji o Holokauście. Jako państwo Członkowskie Sojuszu IHRA kraj ten w 2021 roku po raz pierwszy upamiętnił Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu poprzez organizację ogólnonarodowych obchodów, a obecnie trwają prace nad utworzeniem muzeum lub centrum edukacji o Holokauście w każdej z australijskich jurysdykcji. Celem programu jest promowanie w społeczeństwie podejścia opartego na współczuciu.

IHRA