Memoria [PL] Nr 53 (2/2022) | Page 9

byłych więźniów dla udokumentowania okrucieństw, jakie się dokonały w tamtym czasie. Żydowskim żołnierzom groziło wielkie niebezpieczeństwo w przypadku pojmania; dwóch z nich pojmano i przeprowadzono egzekucję po tym, jak zostali zidentyfikowani jako Żydzi pochodzenia niemieckiego. Wielu z nich pracowało po wojnie jako tłumacze oraz prowadzący przesłuchania, w szczególności podczas procesów norymberskich.

W sierpniu 2021 roku obupartyjna Rezolucja Senatu numer 349 oficjalnie doceniła odwagę Ritchie Boys. Szacuje się, iż na dzień dzisiejszy żyje ok. 200 członków ugrupowania.

O Nagrodzie Elie Wiesela

Nagroda Elie Wiesela została utworzona w 2011 roku dla uhonorowania osób, których działania wpisują się w propagowaną przez Muzeum wizję świata, w którym obywatele występują przeciwko nienawiści, zapobiegają ludobójstwom oraz szanują ludzką godność. Elie Wiesel, dyrektor i fundator Muzeum, został pierwszym laureatem tej nagrody, która następnie otrzymała jego imię. Na statuetce wygrawerowane są słowa w języku angielskim pochodzące z przemowy Elie Wiesela wygłoszonej podczas ceremonii noblowskiej i mówiące o tym, iż „Jedna uczciwa osoba może wiele zmienić”.

O amerykańskim Muzeum Holokaustu USHMM

The United States Holocaust Memorial Museum to bezpartyjna federalna instytucja edukacyjna będąca narodowym miejscem pamięci ofiar Holokaustu, którego celem jest dbanie o pamięć o Holokauście, zrozumienie tego zjawiska oraz jego stosowne traktowanie. Poprzez moc historii Holokaustu Muzeum zmusza liderów oraz jednostki z całego świata do stawiania czoła antysemityzmowi oraz innym formom nienawiści, zapobiegania ludobójstwu oraz poszanowania ludzkiej godności. Więcej informacji można znaleźć na stronie ushmm.org.