Memoria [PL] Nr 49 (10/2021) | Page 23

Fot. Mareen Meyer

wpływ spotkania kibiców klubu Feyenoord ze starszą Żydówką, także kibicującą klubowi

z Rotterdamu. Kibice zorientowali się, że słowa, które wyśpiewywali raniły prawdziwych ludzi mieszkających w ich własnym mieście. „Nagle to przestają być „Żydzi“. Dostrzegają prawdziwe twarze“, dodał Steven Berger, przedstawiciel klubu odpowiedzialny za kontakty z kibicami. Według niego wydarzenie to otworzyło oczy wielu uczestnikom. 

Pavel Klymenko, Kierownik ds. Polityk organizacji Fare network stwierdził, iż wiele klubów niechętnie konfrontowało się z problemem antysemityzmu z obawy o występowanie przeciwko swoim własnym fanom. „W piłce nożnej rozliczenie się z antysemickimi zachowaniami przyszło późno. Klubom bardzo trudno przychodzi konfrontacja z własnymi kibicami“. Drużyny, którym się to jednak udało doszły do wniosku, iż prezentowanie roli, jaką żydowscy gracze oraz kibice odegrali w historii klubów często przyczyniało się do zmiany nastawienia.

Wszyscy mówcy zgodnie powtarzali, iż kluczowa jest edukacja, a nie karanie. „Należy uwzględnić edukację w ramach sankcji“, powiedział Chris Gibbons, dyrektor firmy konsultingowej Inside Inclusion współpracującej z klubami, graczami oraz federacjami w zakresie równości, różnorodności oraz walki z dyskryminacją. Dodał, iż „należy zachęcać uczestników, by sami przyczyniali się do zmian“.

W swoim przemówieniu przedstawiającym wytyczne projektu CtC w zakresie walki

z antysemityzmem Wagenaar podkreślił, iż kluczową rolę odgrywało zaangażowanie kibiców. „Problemy pojawiaja się przez kibiców, ale to nie oni sami je stanowią, są raczej częścią rozwiązania. Edukowanie nie polega na mówieniu kibicom, czego nie mogą robić, ale na rozmawianiu z nimi na tematy, które ich interesują, na nawiązywaniu do ich dumy z klubu oraz miasta“.

Daniel Lörcher, Kierownik ds. odpowiedzialności korporacyjnej w klubie Borussia Dortdmund postrzega kluby piłkarskie jako „działaczy społecznych“, z których zaangażowania można korzystać do wprowadzania zmian. Wyraził on nadzieję, iż podsumowanie projektu CtC

w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau stanowiło dopiero początek aktywności w tym zakresie.