CYFROWE MAPY POMAGAJĄ
HISTORYKOM W BADANIU HOLOKAUSTU
Katie McNally, University of Virginia
Dr Waitman Beorn posiada na swoim komputerze zdumiewająco długą listę nazwisk. Gdy patrzymy na zebrane przez United States Holocaust Memorial Musem dane 18 tysięcy osób – ich imiona i nazwiska, przybliżoną datę urodzenia oraz adres – zaczynają się one zlewać
w jedną całość. Wspomniane 18 tysięcy nazwisk to zaledwie niewielka część spośród niemalże 160 tysięcy Żydów zmuszanych do niewolniczej pracy lub systematycznie mordowanych we Lwowie – mieście, które obecnie znajduje się na terenie Ukrainy, ale było częścią Polski – w brutalnej epoce nazistowskiej.
– Na liście jest tak wiele pozycji, że właśnie ta długość przykuwa nasz wzrok na pierwszy rzut oka – powiedział Beorn. – Jednak dla nas zawiera ona wiele cennych informacji.
Z tego powodu Beorn zwrócił się do Laboratorium Badawczego Biblioteki na Uniwersytecie Virginia
z prośbą o opracowanie bardziej przejrzystego
i kompleksowego sposobu prezentacji tych danych.
Dr Waitman Beorn jest wykładowcą na Wydziale Historii Corcorana Uniwersytetu Virginia oraz konsultantem United States Holocaust Memorial Musem. Do tej pory zajmował się już studiami geograficznymi nad Holokaustem, szukając sposobu na stworzenie interaktywnej mapy lwowskiego getta oraz pobliskiego obozu koncentracyjnego Janowska. Miasto i mapa to dla historyków ważne studium przypadku. Obóz Janowska stanowił niecodzienne połączenie obozu pracy przymusowej, obozu przejściowego dla deportowanych Żydów polskich oraz miejsca, gdzie dokonywano masowych mordów – na jego terenie zabito co najmniej 80 tysięcy Żydów. Kolejną rzadko spotkaną cechą obozu Janowska był fakt, że znajdował się on w tak niewielkiej odległości od miasta oraz lokalnego żydowskiego getta.
Prezentacja nazwisk na mapie oraz identyfikacja Żydów zamieszkujących lwowskie getto
umożliwiają naukowcom lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób idee Holokaustu były wcielane
na poziomie lokalnym.