Memoria [PL] Nr. 2 / Listopad 2017 | Page 29

Właśnie podczas tych „spotkań” telefonicznych zrodziła się empatia. On – reprezentant jednej dziedziny wiedzy – tzw. fotopsychologii, ona – reprezentująca neurolingwistykę i neuropsychologię, pracowali nad tym samym tematem: jak można najlepiej tę wiedzę w pozytywny sposób przekazać następnym pokoleniom.

Zmaganie się z problemem wczucia w Auschwitz jest ważnym wkładem do dyskusji o odpowiedzialnej, kształtowanej przez chrześcijański obraz człowieka kulturze pamięci. W publicznym sporze o kształt przyszłości kluczowe znaczenie ma zdolność wczucia się w cierpienie innego. Chodzi o to, abyśmy „po Auschwitz” nie tracili ludzkich reakcji, ale przeciwnie – umacniali je.

Po śmierci autora cała wystawa została przekazana Regionalnej Centrali Kształcenia Politycznego w kraju związkowym Nadrenia – Palatynat w celu umożliwienia jej dalszego wypożyczenia. Otwarcie wystawy wsparła Fundacja Konrada Adenauera.

Wystawę fotografii autorstwa Martina Blume Auschwitz dzisiaj oglądać można w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu do sierpnia 2018 r.

ul. Maksymiliana Kolbego 1

Oświęcim

www.cdim.pl

Prof. Hanna Ulatowska