Memoria [PL] Nr. 2 / Listopad 2017 | Page 17

Agnes Rostas jest byłą uczennicą Szkockiej Szkoły Misyjnej

w Budapeszcie.

O śmierci Jane Haining dowiedziała się dopiero 40 lat po zakończeniu wojny.

uczennica Szkockiej Szkoły Misyjnej w latach 1942-1944. Agnes Rostas ma 81 lat i jest Żydówką. O tragicznym losie matki Jane dowiedziała się dopiero wiele lat później, biorąc udział

w wydarzeniach upamiętniających odbywających się w Kościele St. Columba's, zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, w którym mieści się obecnie państwowa szkoła podstawowa.

Agnes Rostas w następujący sposób wspominała dzień, w którym Jane Haining została aresztowana po tym, jak ktoś doniósł na jej działalność:

– Rankiem tamtego dnia niemieccy oficerowie przyszli do pani Haining, a my z okien naszej sypialni widziałyśmy przez korytarz jej pokój. Po wielogodzinnym przesłuchaniu zobaczyłyśmy, jak dwóch oficerów zabierało ją w dół po schodach. Wtedy my pobiegłyśmy sąsiednią klatką schodową, by móc ich dalej obserwować. Siedziałyśmy u stóp schodów i płakałyśmy, a ona obejrzała się na nas i powiedziała: „Nie martwcie się, wrócę na lunch”. Wtedy widziałyśmy ją po raz ostatni, a o tym, że zginęła

w Auschwitz dowiedziałam się dopiero 40 lat później – mówiła.

Jane Haining zginęła w 1944 roku w wieku 47 lat w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau znajdującym się na terenie okupowanej przez niemieckich nazistów Polski. Jako oficjalną przyczynę jej śmierci podano kacheksję w następstwie nieżytu jelit.

Kościół Szkocji reprezentowali podczas uroczystości Pastor Iain Cunningham, przewodniczący Światowej Rady Pokoju oraz Pastor Aaron Stevens, kapłan Kościoła St Columba’s.

Iain Cunningham, kapłan Kościoła Kirkton w Carluke w regionie South Lanarkshire powiedział: – Obecność na otwarciu tej wystawy była dla mnie prawdziwym zaszczytem. Bardzo się cieszę, że inspirująca historia tej cichej, a jednocześnie tak odważnej Szkotki, której wiara i miłość jasno oświetlały tamte ciemne dni, będzie dostępna dla tak szerokiej rzeszy osób,

w szczególności w Budapeszcie.

Pastor Aaron Stevens, przewodniczący kościoła, do którego Jane Haining należała w latach 1932-44 powiedział, że wystawa jest godna szczególnego uznania.

Pastor Iain Cunningham na otwarciu nowej wystawy poświęconej Jane Haining w Budapeszcie