Budapeszt: wystawa upamiętniająca szkocką misjonarkę
W Budapeszcie – mieście, do którego Jane Haining przeprowadziła się, by wypełniać swoją misję – odbyło się oficjalne otwarcie wyjątkowej wystawy poświęconej tej szkockiej misjonarce.
Cameron Brooks
bohaterów Holokaustu
w Wielkiej Brytanii, którzy
w tamtych okolicznościach zapłacili najwyższą cenę. To odpowiedni moment, by poprzez tę niezwykłą wystawę i w tym wyjątkowym miejscu oddać Jane hołd. Obecnie obchodzimy nie tylko 120. rocznicę urodzin Jane oraz 85. rocznicę jej przyjazdu do Budapesztu – 27 października jest także Międzynarodowym Dniem Wolności Religijnej.
A Jane, szkocka prezbiterianka, misjonarka Kościoła Szkocji, przybyła na katolickie Węgry, a zginęła, ratując Żydów. Jej postawa ucieleśniała to, co Międzynarodowy Dzień Wolności Religijnej upamiętnia i promuje.
W Europie XXI wieku nie ma miejsca na antysemityzm, islamofobię, dyskryminację religijną czy jakiekolwiek inne formy prześladowania – mówił ambasador Lindsay.
Podczas uroczystości głos zabrała także Agnes Rostas,
Historię Jane Haining, skazanej na śmierć za ochronę żydowskich uczennic
w prowadzonym przez siebie domu dla dziewcząt, oglądać można w węgierskiej stolicy
Wystawa przedstawia fotografie, listy oraz inne obiekty związane z tą dzielną
i altruistyczną misjonarką prowadzącą dom dla dziewcząt, a pochodzącą z Dunscore
w regionie Dumfries and Galloway.
Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Ambasador Wielkiej Brytanii na Węgrzech Iain Lindsay, który we wzruszający sposób opowiadał o tej „bohaterce Szkocji i Węgier”.
– Jane Haining była niezwykłą kobietą w niezwykłych czasach. Pomimo rad, ostrzeżeń
i rozkazów była gotowa w tych najmroczniejszych dniach XX wieku ryzykować własnym życiem, by z dala od swojej ojczyzny chronić młode Żydówki. Wykazała się przy tym wyjątkową odwagą – powiedział.
– Jane Haining jest jedyną szkocką bohaterką Holokaustu oraz jednym z niewielu bohaterów Holocaustu w Wielkiej Brytanii, którzy w tamtych okolicznościach zapłacili najwyższą cenę.