Memoria [PL] Nr. 2 / Listopad 2017 | Page 15

ziemię, którą odziedziczyli po ojcu w 1910 roku. W 1939 roku przyjęto na Węgrzech Drugą Ustawę Antyżydowską pozwalającą na konfiskowanie majątków żydowskich właścicieli ziemskich. Bracia odwołali się od decyzji konfiskaty ich ziemi – łącznie 310 akrów – w sądzie w Peczu w 1941 roku. Ich prawnikiem był Dr József Greiner, przewodniczący neologicznej wspólnoty żydowskiej w Peczu. Państwo Węgierskie przeprowadziło jednak konfiskatę ziemi braci Léderer, a ostateczną decyzję w tej sprawie wydało Ministerstwo Rolnictwa 1 października 1942 roku. Sámuel Léderer został zamordowany wraz ze swoją żoną Gizellą

w Auschwitz 28 maja 1944 roku.

Informacje dotyczące Sámuela Léderera pozyskiwano podczas badawczej fazy projektu z dwóch różnych zbiorów: papierowego katalogu Batalionów Roboczych na Węgrzech opracowanego przez węgierskie Ministerstwo Obrony oraz zbioru dokumentów węgierskiego Ministerstwa Rolnictwa w zakresie konfiskaty ziem żydowskich na Węgrzech.

Do informacji tych udało się dotrzeć wyłącznie dzięki przeprowadzeniu szczegółowego przeglądu archiwów na terenie całych Węgier oraz dzięki profesjonalnemu wykorzystaniu unikalnej metodologii i zaawansowanej technologii łączącej te źródła z przepastną kolekcją archiwów Instytutu Yad Vashem. Na chwilę obecną w Archiwach Instytutu Yad Vashem znajduje się najpełniejszy zbiór dokumentacji czasów Holokaustu na świecie

z ponad 201 milionami stron. Historia braci Léderer pokazuje zakres informacji, jaki można uzyskać na temat konkretnej ofiary po zlokalizowaniu, zeskanowaniu i skatalogowaniu dokumentów oraz nadaniu im numeru.

Dziesięcioletni projekt zbierania nazwisk ofiar Holokaustu

z Królestwa Węgier to owoc współpracy między Instytutem Yad Vashem a Francuską Fundacją Pamięci Shoah. Został on sfinansowany przez Fundację oraz uzyskał wsparcie śp. Simone Veil, powołanej na pierwszą Przewodniczącą. Na chwilę obecną udało się zidentyfikować 80% wszystkich ofiar Holokaustu na Węgrzech.

(pisząc artykuł korzystałem z materiałów prasowych Instytutu Yad Vashem).

Udało się zidentyfikować

80% ofiar

Holocaustu

na Węgrzech

Donaiska Strada, Węgry. Deportacja Żydów z miasteczka, czerwiec 1944 roku

(zdjęcie dzięki uprzejmości Archiwum Yad Vashem).

Nagy Berezna, Węgry, 1944 rok. Deportacja Żydów

(zdjęcie dzięki uprzejmości Archiwum Yad Vashem)