9
i skatalogował prawie 170 000 plików, tym samym powiększając swoje dotychczasowe Archiwa
o ogromną ilość informacji dotyczących wspólnot żydowskich, które
w przeszłości prężnie funkcjonowały na terenie Węgier.
Prace projektowe przyczyniły się do ujawnienia ciekawej historii Sámuela Léderera oraz jego młodszego brata Rezső, urodzonych w małej wiosce Magyarmecske w komitacie Baranya. W 1940 roku miejscowość zamieszkiwało jedynie 13 Żydów, wraz z 185 rzymskimi katolikami oraz 330 kalwinistami.
Sámuel brał czynny udział
w życiu publicznym swojej miejscowości i całego kraju. Przez dziesiątki lat był urzędnikiem w swojej wiosce, a przez 40 lat członkiem rady komitatu Baranya. Obydwaj bracia Léderer uprawiali ziemię, którą odziedziczyli po ojcu w 1910 roku.
Dr Avram przypomina, że podczas Holokaustu zamordowanych zostało około 600 000 Żydów z Królestwa Węgier: – Liczba ta odpowiada mniej więcej jednej dziesiątej wszystkich ofiar Holokaustu oraz jednej trzeciej zamordowanych w komorach gazowych w Auschwitz-
–Birkenau, dokąd deportowano zdecydowaną większość węgierskich Żydów.
Projekt koordynowali eksperci w Yad Vashem wspierani przez dwa profesjonalne zespoły za granicą. – Jeden na Węgrzech, gdzie dwóch uznanych ekspertów kierowało pracą 12 badaczy; oraz drugi
w Transylwanii, gdzie trzyosobowej grupie przewodził jeden znany ekspert. Na początku prac nastąpiła zmiana
w węgierskich przepisach dotyczących prywatności danych, co umożliwiło dostęp do wszystkich istotnych informacji na terenie całego kraju. Byliśmy jednak świadomi, że w tej kwestii sytuacja może ulec zmianie – wyjaśniał Dr Haim Gertner, Dyrektor Archiwów Yad Vashem.
Sukces projektu to nie tylko ujawnienie listy nazwisk.
W trakcie jego trwania Instytut Yad Vashem wykonał kopie 2 463 000 stron dokumentacji
talogował prawie 170 000 plików, tym samym powiększając swoje dotychczasowe Archiwa o ogromną ilość informacji dotyczących wspólnot żydowskich, które w przeszłości prężnie funkcjonowały na terenie Węgier.