Jane Haining to jedyna Szkotka obecna na liście Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Instytutu
Yad Vashem
Pastor Aaron Stevens, przewodniczący kościoła, do którego Jane Haining należała w latach 1932-44 powiedział, że wystawa jest godna szczególnego uznania. – Wyjątkowym wydarzeniem były dla mnie spotkania przygotowawcze, w jakich uczestniczyłem z ekipą Centrum Pamięci o Holokauście. Podczas tych nieoficjalnych spotkań dowiedziałem się, jak historia Jane Haining indywidualnie poruszyła każdą z tych osób oraz jak wielkie było ich zaangażowanie w dopilnowanie każdego szczegółu. Dzięki ich ciężkiej pracy każdy z odwiedzających wystawę poczuje wzruszenie nad posługą i poświęceniem Jane Haining – mówił.
Na zakończenie uroczystości kobziarz zagrał w pięknej synagodze znajdującej się w samym sercu Centrum Pamięci zapadającą w pamięć wersję pieśni Amazing Grace.
Dyrektor budapesztańskiego Centrum Pamięci o Holokauście podziękował Kościołowi Szkocji za pomoc w organizacji wystawy. Rzecznik Centrum Zoltan Toth-Heinemann powiedział: – Historia Jane Haining stanowi ważną część historii Holocaustu w Budapeszcie. Była ona wyjątkową postacią, ponieważ wszyscy dookoła niej – wybawcy, ofiary i sprawcy – znajdowali się w swoim środowisku. Ona jedyna mogła wybrać, czy zostać na miejscu i ryzykować własnym życiem, by ratować dzieci, czy zostawić wszystko i po prostu wrócić do Szkocji.
David Mundell, sekretarz ds. Szkocji, którego okręg wyborczy obejmuje Dunscore, powiedział: – Gdy rozmyślamy nad jednym z najczarniejszych okresów w dziejach ludzkości to niewyobrażalna odwaga takich jednostek, jak Jane Haining, napełnia nas nadzieją i wiarą w miłosierdzie drugiego człowieka. Jane Haining w całości poświęciła się swoim uczniom. Cieszę się niezmiernie, że nowa wystawa upamiętni nie tylko jej wyjątkową odwagę, ale jej historia będzie również uczyć i inspirować innych.
– Ważne jest, żebyśmy czerpali naukę z takich wydarzeń historycznych, jak Holokaust, a wyjątkowa i pełna odwagi historia Jane Haining stanowi właśnie jedną z takich lekcji. Historia Jane oraz wielu innych osób musi zostać zapamiętana i przekazywana z nadzieją, że nigdy więcej człowiek nie dopuści się takich okrucieństw – powiedziała Nicola Sturgeon, Pierwsza Minister Szkocji.
9