Memoria [PL] Nr. 14 (11/2018) | Page 22

słuchaczom nie tyko potężną dawkę nowej wiedzy merytorycznej, ale przede wszystkim zainspirowały do własnych przemyśleń i refleksji na temat edukacyjnego aspektu poruszanych zagadnień.

Treść wykładów dobrze korespondowała z zagadnieniami poruszanymi w trakcie warsztatów. Uczestnikom zaproponowano 6 dwugodzinnych warsztatów, z możliwością wybrania dwóch z nich w trakcie trwania konferencji.

Dr Marzanna Pogorzelska z Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego podczas swojego warsztatu pt;: "Sendlerowa odkryta na nowo. Jak uczyć o niej i innych Sprawiedliwych" dokonała analizy powszechnie znanego wizerunku bohaterki, dekonstrukcji niektórych jego elementów oraz wspólnie z uczestnikami sformułowała wnioski dotyczące nauczania o niej i innych Sprawie-dliwych. W trakcie warsztatu wykorzystano wybrane cytaty pochodzące z informacji o bohaterce zamieszczonych na stronach internetowych szkół im. Ireny Sendlerowej. W trakcie ich analizy stwierdzono, m.in., że: „szkoły dokonują swego rodzaju sakralizacji jej postaci [I. Sendlerowej] poprzez np. odwoływanie się przy opisach patronki do cech będących przymiotami świętych, zwłaszcza świętych kobiet (miłości, skromności, dobra, poświęcenia) lub umieszczania jej wśród specyficznego, związanego w religią, kręgu postaci". W końcowej części warsztatu sformułowano szereg wniosków dotyczących sposobów nauczania o Sendlerowej i innych Sprawiedliwych. Do najważniejszych należy zaliczyć: a) konieczność oparcia nauczania na rzetelnej, mającej oparcie w faktach wiedzy, b) pokazanie całej złożoności i sprzeczności postaci, c) eksponowanie cech, które miały zasadniczy wpływ na ratowanie: społeczne zaangażowanie, umiejętności organizacyjne, d) dowartościowanie "pozytywistycznej krzątaniny", a nie tylko heroicznych czynów bohaterów, e) uwzględnianie całego kontekstu wydarzeń, np. samotności ratujących wśród "swoich", kwestii poglądów politycznych i przynależności organizacyjnej przed, w czasie i po wojnie, f) aktualności postaw antysemickich i ksenofobicznych w kontekście nauczania o Sprawiedliwych, g) "wykorzystanie" biografii Ireny Sendlerowej i innych Sprawiedliwych do kształtowania postawy aktywnej akceptacji i pomocy grupom wykluczonym, np. uchodźcom, mniejszościom etnicznym, społecznym czy kulturowym obecnym w środowisku lokalnym.