Prezentacja nowej technologii wzbudziła żywe dyskusje i refleksje wśród uczestników konferencji, a głównym ich tematem była kwestia możliwości wykorzystania tej technologii w edukacji historycznej dzieci i młodzieży.
Kolejne dwa dni konferencji poświęcone były głównie warsztatom, w czasie których podzieleni na grupy uczestnicy zapoznawali się i dyskutowali nad różnymi aspektami ratowania Żydów podczas Holokaustu, oraz powojennych i współczesnych narracjach o wydarzeniach z przed lat. Każdy blok warsztatowy poprzedzony był wykładem merytorycznym. Rozpoczęła go Stanlee Stahl, wicedyrektor Jewish Foundation for the Righteous.
W bardzo emocjonalny sposób przedstawiła kilka indywidualnych historii ratujących i ratowanych. Wskazała na cechy osobowe ratujących, które, według niej, zadecydowały o podjęciu przez te osoby wysiłku ratowania. Wśród nich wymieniła,: odwagę, przyjaźń i altruizm. Równocześnie z popołudniową sesją warsztatową odbył się wykład dr Agnieszki Haski z Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN. Już tytuł jej wystąpienia, "Cała Polska ratuje Żydów? Między rzeczywistością a pamięcią - współczesny dyskurs o Sprawiedliwych" zapowiadał niesztampowe i odbiegające od dominującego ujęcie tematyki ratowania i Sprawiedliwych. Wykładowczyni, odwołując się do konkretnych przykładów, ukazała wyjątkowość postawy Sprawiedliwego, jego działanie w osamotnieniu, a nawet wbrew opinii większości społeczeństwa.
W kolejnym dniu konferencji sesja warsztatowa odbywała się równolegle z wykładem pt.: "Postronni? W stronę nowej konceptualizacji polskiego świadka", Karoliny Koprowskiej z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prelegentka przybliżyła słuchaczom nową terminologię badawczą określającą polskie doświadczenia Zagłady. Zaprezentowała argumenty uzasadniające odejście od terminu "świadek" na rzecz "postronny". Obydwa wykłady wzbudziły wśród uczestników konferencji duże zainteresowanie i szereg pytań. Przyniosły
Stanlee Stahl, wicedyrektor Jewish Foundation for the Righteous