'Nieznane losy: Poszukiwanie Zaginionych po Holokauście'
W 1945 roku Europa była pogrążona w chaosie, a miliony ludzi wysiedlono wskutek wojennej zawieruchy i planów ludobójstwa. Dla wielu ocalonych z Holokaustu odnalezienie swoich najbliższych stawało się priorytetem odsuwającym wszystko inne na dalszy plan. Dlatego też wiele organizacji charytatywnych, w tym brytyjski Czerwony Krzyż oraz organizacja pomocy Żydom – Jewish Relief Unit, zjednoczyły siły w celu utworzenia Międzynarodowej Służby Poszukiwań (ITS), mającej za zadanie wspierać poszukiwania zaginionych i łączenie się rodzin.
Leah Sidebotham, Wiener Library
jego rodzina doświadczyła brutalnego losu. W 1944 roku jego ojca deportowano, a on sam z resztą rodziny zostali osadzeni w getcie, z którego w dalszej kolejności trafili do Auschwitz-Birkenau. Chociaż Leslie miał dopiero 14 lat, mówił, że jest starszy, a więc został wysłany do pracy.
Kleinman przeżył pobyt w kilku obozach, a po wojnie został odnaleziony przez Administrację Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy i Odbudowy UNRRA i umieszczony w domu dziecka Kloster Indersdorf. W 1946 roku został wysłany do Wielkiej Brytanii. W ramach wystawy Fate Unknown Kleinman został zaproszony do biblioteki The Wiener Library, by podzielić się swoimi doświadczeniami z Holokaustu i odpowiedzieć własną historię przetrwania.
Jeden z kuratorów, profesor Dan Stone z Royal Holloway University of London, tak odniósł się do działalności ITS: „Po wojnie ITS dokonała rzeczy niezwykłej, a ogromne zbiory zebranych dokumentów, stanowią obecnie jeden z najważniejszych punktów odniesienia w procesie zmagania się z historią Holokaustu i tego, co po sobie pozostawił”.
Nowa wystawa w The Wiener Library, największym brytyjskim archiwum materiałów poświęconych epoce nazistowskiej, stawia sobie za cel przybliżenie wyjątkowej historii ITS dużo szerszej rzeszy odbiorców, poprzez przedstawianie historii osób odnalezionych i tych, które powróciły do swoich rodzin, jak również spraw, których do dnia dzisiejszego nie rozwiązano.
Leslie Kleinman
Jedną z wyjątkowych historii, ukazanych na wystawie, jest opis życia Lázára Kleinmana urodzonego 29 maja 1929 roku w Ambud w Rumunii w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej z ósemką dzieci. Gdy w 1940 r. rozpoczęła się okupacja północnej Transylwanii przez Węgry, jego rodzina doświadczyła brutalnego losu. W 1944 roku jego ojca deportowano, a on sam z resztą rodziny zostali osadzeni w getcie, z którego w dalszej kolejności trafili do Auschwitz-Birkenau. Chociaż Leslie miał dopiero 14 lat, mówił, że jest starszy, a więc został wysłany do pracy. his family’s life was brutally upended. In 1944, his father was deported and he and his family were put into a ghetto from which they were deported to Auschwitz-Birkenau. Although only fourteen, Leslie claimed he was older and as a result was selected for work.
After surviving several camps, Kleinman was found by the United Nations Relief and Rehabilitation Administration (UNRRA) after the war and placed in the Kloster Indersdorf children’s home before being taken to England in 1946. As part of the Fate Unknown exhibition series, The Wiener Library will welcome Mr Kleinman for a lunchtime talk about his experiences during the Holocaust and his story of survival.